NINIEJSZA STRONA (BLOG) POWSTAŁA BEZ JAKIEGOKOLWIEK WSPARCIA PUBLICZNEGO, ZWŁASZCZA Z FUNDUSZY UNII EUROPEJSKIEJ

Strona wzięła się z fascynacji i peregrynacji po górach najbliższych – Sudetach. Wdrapując się na dach byle jakiego blokowiska we Wrocławiu, przy dobrej pogodzie widać horyzont zamknięty lesistymi grzbietami. Jego forpocztą jest Ślęża – święta góra wyrastająca z wrocławskich równin. Dalej równomierny wał Gór Sowich, najstarszego, przedwiecznego pasma, po prawej zza kopuły Chełmca i garbów Trójgarbu wyłania się przy dobrej pogodzie Śnieżka – królowa Karkonoszy.

Krzyż nad Wirami

Masyw Ślęży

A już ze wspomnianej Ślęży, zwłaszcza zimą, gdy powietrze skute mrozem jest wyjątkowo przejrzyste, dostrzec można niemal całe polskie Sudety, no może poza Górami Bystrzyckimi, Orlickimi i Stołowymi, które zasłaniają wysokie niemal na 1000 metrów n.p.m. Sowie Góry – od Biskupiej Kopy na Głuchołazami, przez wystający zza Gór Bardzkich i Złotych Śnieżnik z Czarną Górą po Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie i Kaczawskie. Rozległa górska kraina pyszniąca się widokami, skałami, tajemniczym światem podziemi, malowniczymi potokami i jeziorami, wreszcie gotykiem zamkowych ruin, renesansem zapomnianych pałaców, barokiem kościołów, zaprasza by wkroczyć w jej świat. No to wkraczamy.

Stone steps under Skalna

Droga na Ślężę

Na początek krótki kurs poruszania się po stronie czy, jak kto woli, mały FAQ:

1) Jak znaleźć ciekawe miejsce lub propozycję wycieczki?

Służy do tego pasek górny:

Indeks miejsc – prowadzi do listy ciekawych miejsc na obszarze Sudetów i Przedgórza z linkami do konkretnych wpisów,  podzielonej według poszczególnych pasm górskich. Indeks miejsc zawiera także w osobnej podstronie indeks rzeczowy wg rodzaju obiektów z uproszczoną legendą. Poszczególne opisywane miejsca linkowane są do proponowanych tras linkiem „TRASA” pod opisem miejsca, a nad jego lokalizacją w systemie google maps. Wszystkie zdjęcia we wpisach z opisem miejsc są „klikalne” i prowadzą do stron z powiększeniem ich formatu. Zakładka „mapa” zawiera lokalizację miejsc na mapie z gógla z linkami do opisów – z uwagi na dynamikę strony jest w budowie i będzie stopniowo rozszerzana.

Indeks legend – zawiera cykl „legend” sudeckich będący swobodną parafrazą pojawiających się w starszych i nowszych podaniach z regionu motywów.

Indeks tras – zawiera listę opisywanych we wpisach tras turystycznych pogrupowanych według pasm górskich lub ich grup. Trasy są tworzone wg doświadczeń własnych i kryterium dostępności dla turysty pieszego, także zmotoryzowanego tj. powrót do punktu wyjścia, dystans od 8 do 20 km – możliwy do przejścia z rezerwą na kilka „popasów”. Z uwagi na powyższe kryterium przy trasach podano obok szacunkowej długości wyliczonej w oparciu o mapy – sumę podejść (która odpowiada także z natury rzeczy „sumie zejść”). Ikonka pod polem „mapa trasy” prowadzi do portalu mapy.cz lub alternatywnego z uwidocznioną mapą rejonu trasy. Ponieważ gpsa w górach z zasady nie używam mapki nie zawierają oznaczeń mogących być podstawą takiej nawigacji, natomiast opisy tras są sporządzone IMHO dość czytelnie i pozwalają na ich odtworzenie w niezbyt dzikim terenie sprawdzonym „old-skulowym” sposobem. Podgląd z google street view zawiera w miarę możliwości obraz miejsc postojowych – cobyś się kierowco nie zdziwił 😉 W miarę możliwości podaję miejsca bezpłatne, z których korzystałem, choć nie odpowiadam za to, że w międzyczasie od sporządzenia wpisu ktoś zechce na nich zarobić.

– Podstrona: O pasmach – zawiera krótką charakterystykę poszczególnych pasm i ich głównych atrakcji, a także wskazówki drogowe (gdzie asfalt położyli, a gdzie zabrało) z aktywnymi hyperlinkami do opisywanych miejsc.

– Podstrona: Nie tylko Sudety prowadzi do działu dotyczącego innych polskich gór, póki co ograniczonego do opowieści z obszaru Beskidów i Tatr z ilustracjami fotograficznymi.

– Podstrona: Varia zawiera wszystko, czego nie udało mi się umieścić w pozostałych podstronach to jest m.in. dział „Osobliwości” z „Księgą Sudeckich Demonów” oraz „Lirykę wędrownika” stanowiącą własne, udolne mniej lub bardziej próbki lirycznego zapisu wrażeń z peregrynacji po górach.

Stado we Wzgórzach Rogówki

Las na Wzgórzach Rogówki

2) A gdzie są linki zewnętrzne?

Widoczne po prawej strony linki prowadzą do zasobów osób trzecich. Za ich zawartość Autor odpowiedzialności nie ponosi, uważa je jednak za użyteczne w planowaniu sudeckich wypraw. Szkoda tylko, że polska część Sudetów jeszcze nie dorobiła się takiej informacji meteo czy pokrycia porządnymi mapami turystycznymi on-line jak ta „bratnia” czeska, co do której na bieżąco otrzymujemy informacje o zmierzającej w naszą stronę ulewie, w Internecie uzyskujemy dostęp do szczegółowych map powiązanych z mapą satelitarną z możliwością wyliczenia długości czekającej nas trasy, a gęsta sieć kamer umożliwia sprawdzenie w weekendowy poranek, że piękne słońce w miejscu wyjazdu nie oznacza murowanej pogody w punkcie docelowym (co więcej kamery owe nie znikają, ani nie zmieniają adresów jak te po naszej stronie).

3) Szukam w wyszukiwarce „Śnieżki” – nie ma o niej nic na stronie?

Wyszukiwarka wordpressu na stronie nie działa zbyt życiowo – trzeba dokładnie wpisać frazę z uwzględnieniem wielkich liter, żeby znalazło, np. „Śnieżka”, a nie – „śnieżka”. Wtedy oczom się ukaże 😉

4) Czemu nie ma formularza kontaktowego, a do komentarzy muszę używać loginu?

Formularz kontaktowy na niniejszej stronie został wyłączony z powodu problemów ze spamem i brakiem opracowania przez wordpress zakładki usuwającej spam z opinii / uwag. Przez 2 miesiące nieuwagi uzbierało się prawie 2000 merytorycznych zapytań do Autora o  zamiar powiększenia pewnych części ciała tudzież poprawienia ich witalności, które trzeba było w braku odpowiedniej funkcji ręcznie usuwać, niezależnie od wątpliwych walorów poznawczych, zwiększały bowiem o 100 % rozmiar danych na stronie. W razie jakichkolwiek pytań lub uwag co do tematu bloga, np. stanu szlaków w Sudetach, informacji praktycznych lub uwag dotyczących ewentualnych nieścisłości lub błędów na blogu (cóż, errare humanum est), proszę o skorzystanie z  formularza komentarzy, gdzie również byłem zmuszony zmienić system otwarty na zamknięty.

5) Czemu zdjęcia są takie małe?

To jedynie miniaturki, kliknij a się powiększą w nowym oknie. Jeśli nie – zgłoś, bo coś działa niepoprawnie.

6) Dlaczego lokalizacje z google maps wyświetlają się niepoprawnie?

Należy podziękować góglom za zmiany. Lokalizacje błędne są stopniowo usuwane i zastępowane, ale niestety: a) jest to pracochłonne, b) czeskie serwery z mapami też co jakiś czas się zmieniają. Ewentualne błędy zgłoszone poprzez komentarz będą usuwane w pierwszej kolejności.

Jednocześnie informuję uprzejmie, że autor poza niniejszą stroną: sudeckiedrogi.wordpress.com (i jej pozostającym od dłuższego czasu w niedoczasie z powodu braku czasu oraz coraz większego zaawansowania automatycznych translatorów anglojęzycznym klonem) nie prowadzi żadnej innej strony (bloga) o tematyce sudeckiej.

At the red tourist trail to Wielka Sowa

Zima w Górach Sowich

Przy podawaniu danych faktograficznych, które znalazły się na niniejszej stronie, obok danych stwierdzonych organoleptycznie przez Autora wykorzystano dane pochodzące z  serwisów internetowych gmin i miejscowości sudeckich, a także dostępne pozycje książkowe, począwszy od najstarszych:

1. S. Bełza: W Górach Olbrzymich, Kraków 1898.

2. T. Steć: Karkonosze, Warszawa 1962

3. T. Steć: Sudety Zachodnie. Część I, Warszawa 1965.

4. J. Czerwiński, K. Mazurski: Sudety Zachodnie, Warszawa 1983.

5. J. Czerwiński, K. Mazurski: Karkonosze, Warszawa 1992

6. Słownik geografii turystycznej Sudetów t. 1-21 (red. M. Staffa), Wrocław 1989-2008

Przy opracowywaniu tematów wrocławskich korzystano głównie z:

J. Harasimowicz: Atlas architektury Wrocławia, Wrocław 1997

J. Jarzewicz: Kościoły romańskie w Polsce, Warszawa 2014

E. Małachowicz: Wrocław na wyspach, Wrocław 1992

Fotografie plenerów i wnętrz pochodzą z własnych peregrynacji po różnych zakątkach pasma.

A smoke without fire

Dym bez ognia

Reklamy