Trójgarb (778 m n.p.m.)

Zalesiony szczyt w Górach Wałbrzyskich posiadający trzy, niezbyt wybitne wierzchołki (patrząc od północy: 757/778/738 m n.p.m.,) wraz z dwoma sąsiednimi wzniesieniami – Modrzewcem i Jagodnikiem, tworzący wydzielony masyw. Powyższe powoduje, że Trójgarb wyróżnia się wraz z Chełmcem w panoramach oglądanych z Przedgórza Sudeckiego, zwłaszcza okolic Strzegomia, ale jest doskonale rozpoznawalny z Karkonoszy. Masyw Trójgarbu budują skały magmowe (porfiry posiadające liczne odsłonięcia na zboczach) i osadowe (piaskowce, zlepieńce, łupki), w skałach występują złoża węgla kamiennego.

Trójgarb od Starych Bogaczowic z widoczną wieżą widokową (widoki – tutaj)

Przed II wojną światową na Trójgarbie znajdowały się gospoda oraz wieża widokowa, obecnie nawet mała bacówka przy podejściu z Lubomina jest zamknięta. Przez Trójgarb przebiegają szlaki turystyczne: zielony z Boguszowa-Gorców przez Chełmiec i Lubomin do Gostkowa, czerwony i czarny ze Starych Bogaczowic (ten drugi biegnie dalej na Chełmiec), niebieski z Witkowa na zamek Cisy oraz żółty z Bolkowa do Szczawna-Zdroju.  W roku 2018 wzniesiono na głównym wierzchołku 27-metrową wieżę widokową, otwartą 29 grudnia tego roku z piękną dookolną panoramą. Na widoki (coraz bardziej ograniczone) można też liczyć spod północnego wierzchołka (na Karkonosze i okolice Kamiennej Góry).

Trójgarb znad Gostkowa

PROPOZYCJE WYCIECZEK

ze STARYCH BOGACZOWIC

ze STARYCH BOGACZOWIC (panoramy z wieży)

z NOWYCH BOGACZOWIC

Ze Starych Bogaczowic istnieje też krótszy, nieznakowany wariant podejścia (ok. 5,5 km). Rozpoczyna się przy boisku nad kościołem i prowadzi najpierw za znakami czarnymi. Gdy szlak przekracza Polską Wodę i skręca w prawo w górę jej biegu, idziemy prosto lekko drogą, wznosząc się przez łąki i przecinając wąski pasek lasu. Droga wreszcie zakręca w prawo pod górę ku granicy lasu, potem, już wśród drzew w lewo i, przecinając boczną dolinkę, doprowadza do szerokiego traktu pod ładnym odsłonięciem skalnym. Idziemy nim w prawo do najbliższej dolinki, gdzie kierujemy się w lewo dróżką prowadzącą do góry wzdłuż jej wcięcia, wkrótce dochodząc do rozdroża pod Jagodnikiem, skąd kontynuujemy wędrówkę w lewo, za znakami żółtymi.

Jedna z grup skalnych pod Trójgarbem

OSMAPA

MAPA

GALERIA DODATKOWA – PANORAMY Z TRÓJGARBU PN. (analogiczne są z wieży widokowej)

Śnieżka i Lasocki Grzbiet
Panorama z Trójgarbu: Smogornia i Mały Szyszak
Smogornia i Mały Szyszak
Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły i Szrenica
Na Trójgarbie północnym
Kotlina Kamieniogórska z Karkonoszami w tle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: