Biskupia Kopa (890 m n.p.m.)

Najwyższa kulminacja polskiej części Gór Opawskich w formie stromego, zalesionego stożka wyrastającego na ok. 600 metrów ponad falisty teren wokół Głuchołaz. Góra z uwagi na charakterystyczny kopiasty kształt jest doskonale rozpoznawalna w dalszych panoramach. W średniowieczu szczyt stanowił granicę biskupstw wrocławskiego i ołomunieckiego, po czeskiej stronie ok. kilometr od wierzchołka (przy szlaku niebieskim) znajdują się pozostałości fundamentów zamku biskupów wrocławskich Leuchtensztejn, przypuszczalnie z XIII wieku. Obecnie przez Biskupią Kopę biegnie granica polsko-czeska.

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa z okolic Jarnołtówka

Sam szczyt jest porośnięty świerkowym lasem, choć ostatnio znacznie przerzedzonym wskutek klęski ekologicznej. Widoki umożliwia kamienna wieża widokowa (wstęp płatny 20/10 kc) o wysokości 18 metrów wzniesiona w roku 1898 po austriackiej stronie granicy w 50-tą rocznicę panowania cesarza Franciszka Józefa I. Z tarasu wieży roztacza się panorama Wysokiego Jesionika, Masywu Śnieżnika, Gór Złotych, a przy dobrej widoczności także Ślęży i Gór Sowich. Widokowy punkt znajduje się także nad tzw. Grzebieniem ok. 1 km poniżej wierzchołka przy szlaku czerwonym do Jarnołtówka.

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie

Na Biskupiej Kopie

Na północno-wschodnim skłonie Biskupiej Kopy, ok. 150 metrów od granicy państwowej stoi dom turysty w budynku dawnego schroniska z okresu międzywojennego. Od strony polskiej najszybsze dojście na Biskupią Kopę prowadzi z Jarnołtówka za znakami czerwonymi lub żółtymi (od schroniska granicą), urokliwa jest również ścieżka przyrodnicza doliną Bystrego Potoku z Pokrzywnej.

Biskupia Kopa ze zboczy masywu Poprzecznego Wierchu

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJA WYCIECZKI

Z POKRZYWNEJ

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: