Krzyżowa (508 m n.p.m.) i rejon Przeł. Piotrowickiej (396 m n.p.m.)

Przełęcz Piotrowicka położona jest na uboczu Krowiarek, które leżą na uboczu Masywu Śnieżnika. Dociera się tu z obu stron (tj. Starego Waliszowa lub Żelazna) drogą, na której asfalt istnieje tylko teoretycznie, znajdując w otoczeniu malowniczych łąk i wzgórz Piotrowickiego Lasu oraz Gór Żelaznych, gdzie pośród metamorficznych łupków łyszczykowych występują soczewy wapieni co oznacza charakterystyczną roślinność, zwłaszcza na południowych zboczach. Od północy na siodło podchodzą zabudowania Piotrowic – starej wsi założonej jeszcze w XV wieku, która dzieli się na dwie części, oddzielone ramieniem Żelaznych Gór.

Góry Bystrzyckie (masyw Jagodnej) z Przeł. Piotrowickiej

Kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej na przełęczy

W Piotrowicach Górnych, do których najlepiej dostać się od strony Romanowa (choć „najlepiej” jest pojęciem względnym, bo stan drogi jest równie fatalny) znajdziemy budynek nie przystający do niemal wymarłej wsi tj. XVIII-wieczny kościół św. Rodziny, natomiast pod Przełęczą Piotrowicką ładną kapliczkę Matki Bożej Częstochowskiej z rosnącą obok „sosną papieską” z nasion poświęconych przez Benedykta XVI podczas podróży do Polski w roku 2006. Samochód można zostawić powyżej kapliczki, przy placu zabaw, skąd w lewo, polną drogą pod górę łatwo osiągnąć Krzyżową, pod warunkiem że będziemy pamiętali celować w skraj lasu na wcięciu jakie tworzy długi cypel drzew.

Widok ze stoków Krzyżowej na Przełęcz Piotrowicką i dolinę Piotrówki

Góry Bystrzyckie (masyw Łomnickiej Równi) i Grodowa spod Krzyżowej

Na podejściu towarzyszą nam widoki – głównie na Góry Bystrzyckie, ale gdy się obrócimy dostrzeżemy też ładnie rozłożone u podnóża Sośniny Żelazno z Kotliną Kłodzką, Wzgórzami Włodzickimi, Górami Sowimi i Górami Kamiennymi zamykającymi horyzont. Na łąkach ładnie kwitną jesienią zimowity.

Widok spod Krzyżowej na grzbiet Słupca, Wzgórza Włodzickie, Góry Kamienne i Sowie (rejon Wielkiej Sowy, Kalenica i Malinowa)

Widok spod Krzyżowej na Żelazno i Góry Kamienne (Suchawa, Waligóra, Klin, Turzyna i Jeleniec)

Wchodząc do mieszanego lasu (uwaga – tutaj też <09.2019> tną i zrywają) natrafiamy na słupek milowy na zarośniętej starej drodze i po kilkudziesięciu metrach na biegnący widocznym duktem szlak czarny z Ołdrzychowic Kłodzkich tuż przed znajdującym się nieco na prawo rozdrożem, gdzie go opuszczamy i wędrujemy w lewo, pod górę, dochodząc na niższy, zachodni wierzchołek Krzyżowej (ok. 500 m n.p.m.). Znajduje się tu droga krzyżowa oraz barokowa kaplica Krzyża Świętego z roku 1736, fundacji rodu Oppersdorfów (w dolinie potoku wcinającego się we wschodnie zbocza Krzyżowej znajduje się źródełko, zwane od tej rodziny – Studnią Oppersdorfów.

Na Krzyżowej

Kaplica jest murowana, dwuspadowy dach wieńczy sygnaturka. We wnętrzu, w półkolistej absydzie zwraca uwagę okazałe Ukrzyżowanie autorstwa Michała Ignacego Klara (1727-1807), syna Michała Klara. Obok kaplicy znajduje się kamienny krzyż z końca XIX wieku oraz ławeczki. Stąd wracamy do szlaku.

Kaplica św. Krzyża na Krzyżowej

Schodzi on na łąki pod Krzyżową skąd oglądamy bliski już Stary Waliszów oraz wał Gór Bystrzyckich. Dochodzimy do zbiodegradowanej szosy do Piotrowic i wędrujemy nią w prawo kilkaset metrów do miejsca gdzie wykonuje zakręt w prawo.

Góry Bystrzyckie (rejon Wójtowskiej Równi) spod Krzyżowej

Widok na Krzyżową z drogi do Starego Waliszowa

Na wprost biegnie stąd wśród łąk droga zmierzająca do oddalonego o kilkaset metrów, oryginalnie wyglądającego wzniesienia, porośniętego różnokolorową roślinnością. To Babilon (384 m n.p.m.) z wapieniolubną florą. Kierujemy się ku widocznemu wzgórzu.

Babilon

Zimowity pod Babilonem

Ze szczytu Babilonu rozciąga się ładny widok w stronę Krzyżowej i Masywu Śnieżnika, który oglądamy od Czarnej Góry aż po rejon Iglicznej i Trójmorskiego Wierchu (Śnieżnik stąd jest zwyczajowo „schowany” między górskie grzbiety i niepozorny, znacznie bardziej okazale wypada Mały Śnieżnik).

Widoki z Babilonu: Krzyżowa i Masyw Śnieżnika (Czarna Góra, Śnieżnik, Mały Śnieżnik, Igliczna)

Zbliżenie na Masyw Śnieżnika (Czarna Góra, Śnieżnik, Przednia, Mały Śnieżnik, Igliczna, Trójmorski Wierch)

Na prawo widnieje za Bramą Międzyleską Suchy Wierch, zaś na pd. zachodzie rozciąga się wał Gór Bystrzyckich. Po obejrzeniu panoramy wracamy na krzyżówkę z szosą-nieszosą i kontynuujemy marsz w lewo, lekko pod górę.

Góry Bystrzyckie

Powrót do drogi Stary Waliszów – Żelazno, w tle Krzyżowa

Mijamy przydrożny krzyż z widokiem na Góry Bystrzyckie i docieramy do wspomnianej na wstępie kapliczki Matki Bożej Częstochowskiej tuż pod samą przełęczą, ok. 250 metrów od miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy nasz spacer (łącznie ok. 4-4,5 km, ok. 150 metrów różnicy wzniesień).

Krzyż pod Przeł. Piotrowicką, w tle Krzyżowa

Masyw Czerńca w G. Bystrzyckich spod Przeł. Piotrowickiej

 

MAPA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: