Malinowa (839 m n.p.m.)

Jednym z miejsc w Sudetach Środkowych, które aż się proszą o wieżę widokową, z uwagi na dogodne położenie, jest Malinowa w Górach Sowich – najwyższe wzniesienie ich południowej części, tworzące wyrównany grzbiet będący południkowo. Dawna przecinka pod wierzchołkiem niemal całkowicie już zarosła. Poniżej wzniesienia, na pn. zach. stoku znajduje się niewielkie gnejsowe odsłonięcie zwane Wysokimi Skałkami. Malinowa jest łatwo osiągalna z Przeł. Woliborskiej (parking leśny przy szosie z Bielawy do Nowej Rudy) za znakami czerwonymi przez Szeroką (ok. 4 km – również niestety dawne grzbietowe wylesienie pod Szeroką, z panoramą Masywu Ślęży i Niziny Śląskiej całkowicie zarosło gęstymi drzewkami). Ładniejszy wariant biegnie jednak stokówką trawersującą od zachodu grzbiet góry, która przecina rozległe, zarastające wylesienie z okazałą wciąż panoramą – od Jagodnej w Górach Bystrzyckich przez Góry Orlickie, Stołowe (z niewybitnym stąd Szczelińcem Wielkim), na których przedpolu ciągną się Wzgórza Włodzickie ze znaczonymi wieżami widokowymi – Górą Wszystkich Świętych i Górą św. Anny. Za Nową Rudą, wciśniętą w wąską dolinę Włodzicy, ciągnie się nad Ludwikowicami Kłodzkimi (rozpoznawalnymi po wiadukcie) długi bezleśny grzbiet Pardelówki zakończony Górą Włodzicką. Na pn. zach. horyzont zajmują Karkonosze i Góry Suche.

MAPA

PROPOZYCJA TRASY

GALERIA

Wysokie Skałki pod Malinową

Panorama z zach. zbocza Malinowej: Góra Włodzicka, Karkonosze, Szpiczak i Waligóra

Panorama spod Malinowej: Góry Bystrzyckie, Orlickiej i Stołowe oraz Garb Dzikowca / Zbliżenie na G. Orlickie

Panorama spod Malinowej: Góra Wszystkich Świętych / Góra św. Anny i Krępiec, w tle G. Stołowe

Panorama spod Malinowej: Szczeliniec Wlk. i Skalniak na tle Góry Wszystkich Św. / Wysoka, Pardelówka, w tle Czerna hora w Karkonoszach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: