Dwie Wieże

Kościelec (600) – znaki zielone – Góra Św. Anny (647) – szlak pieszo-rowerowy „Dwie Wieże” – Podgaje (500) – znaki czerwone – Kościelec (600). Długość: 11,5 km. Suma podejść: 300 metrów.

Remanentu ciąg dalszy. Z Góry Wszystkich Świętych miałem okazję iść kiedyś jeszcze starym przebiegiem szlaku zielonego przez zniszczone, północne zbocze na Górę św. Anny, po czym wracać wschodnimi stokami obu wzgórz do sanktuarium w Kościelcu. Ponieważ jakieś dwa lata temu wyznakowano tamtędy szlak pieszo-rowerowy zamieszczam krótki opis tej dość ładnej, wyjąwszy częściowe tuptanie asfaltem, wycieczki. Możemy ją rozpocząć przy kościółku Matki Bożej Bolesnej z XVII w., na Kościelcu (dojazd wąską drogą od Słupca), stanowiącym właściwie zachodni przedwierzchołek Góry Wszystkich Świętych, której główny szczyt można stąd osiągnąć w 10 minut.

Sanktuarium na Kościelcu
Na szczycie tym stoi ładna, murowana wieża widokowa, z której, przy dobrej widoczności roztacza się panorama sporej części Sudetów.

Top of All Saints Hill Góra Wszystkich Świętych

Szczyt Góry Wszystkich Świętych

Oczywiście dominują w niej Góry Sowie, najlepiej widoczne, bo położone w przeciwnym kierunku do słońca, zamykające dość monotonnym wałem horyzont po północnej stronie. Przy dobrych warunkach dojrzymy też Karkonosze, a bliżej – cel naszej wędrówki: bliźniaczą Górę św. Anny. Obecnie szlak zielony schodzi ze szczytu zakosami na zachodnim zboczu wyprowadzając w rejon siodła między obu wzniesieniami (ok. 505 m n.p.m.), zajętego przez zabudowania osiedla Bielawy.

Panorama Gór Sowich z wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych
Na kolejnym odcinku szlak zielony też jest obecnie przeznakowany i zamiast, tak jak kiedyś grzbietem wznosi się południowym ramieniem wzgórza z ładnymi widokami na Góry Stołowe, by później trawersować wierzchołek od południa i wyjść już za wierzchołkiem przy kaplicy na Górze św. Anny.

Na stokach Góry Św. Anny – widoki w stronę Gór Stołowych / Ostatni odcinek podejścia

Stąd grzbietową ścieżką wracamy się niejako w stronę wierzchołka, który zajmuje dostępna obecnie wieża widokowa.

Wieża widokowa na G. św. Anny Widoki z G. św. Anny - G. Wszystkich Świętych

Wieża widokowa na G. św. Anny /  Góra Wszystkich Świętych z Góry św. Anny
Panorama stąd podobna jak z Góry Wszystkich Świętych, doskonale stąd zresztą widocznej, dookolna, choć trzeba oczywiście trafić na dobrą widzialność. Od wieży będzie prowadziła nas wspomniana ścieżka spacerowa „Dwie Wieże” – początkowo dojazdową drogą do osiedla Góra Św. Anny, wyprowadzając na północne zbocze z ładnymi widokami na Góry Sowie.
Panorama z wieży widokowej: Krępiec, Wzgórza Włodzickie pn., Sokół, Mała Sowa, Wlk. Sowa, Grabina

Tu, na krzyżówce dróg trasa skręca w prawo i ponownie przewija się przez grzbiet Góry św. Anny by zejść ponownie do znajomego nam osiedla Bielawy. W tyle zostawiamy Górę św. Anny z masztem telekomunikacyjnym na południowym wierzchołku.

Widok z G. św. Anny na Góry Sowie Droga na Górę św. Anny

Na stokach G. św. Anny – Góry Sowie / Zejście do Bielaw

Spotykamy się ze znajomym szlakiem zielonym lecz szlak spacerowy kieruje w lewo, na drogę biegnącą do Nowej Rudy – Porąbki i prowadzi nią kilkaset metrów by odbić w prawo, w wygodny trakt wśród łąk.

 

Widoki z rejonu osiedla Bielawy na Góry Sowie / Góra św. Anny z drogi w rejonie osiedla Bielawy

Dochodzimy nim płasko do osiedla Podgaje, gdzie skręcamy w prawo i napotykamy szlak czerwony, który po kilkuset metrach odbija w prawo, do lasu i stromo wznosi się wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej do sanktuarium na Kościelcu, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Widok na Górę św. Anny z drogi do Podgajów / Droga Krzyżowa pod Kościelcem

MAPA TRASY

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: