Dwie wieże czyli Wrocław z góry

Wybrałem dwie najbardziej atrakcyjne wieże pozwalające na podziwianie panoramy miasta z góry. Oczywiście oszklony punkt widokowy na Sky Tower ma ten sam zasadniczy plus, co taras na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, tzn. nie widać z niego samego budynku pasującego do reszty zabudowy Wrocławia mniej niż przysłowiowa pięść do nosa, jednakże osobiście wolę panoramy na świeżym powietrzu, przy czym z uwagi na sposób zabezpieczeń pierwszeństwo należy dać wieży kościoła św. Elżbiety, bo siatka na wieży katedralnej jest wyjątkowo nieszczęśliwa jeśli chodzi o możliwość swobodnego fotografowania.

1. Wieża północno-zachodnia katedry św. Jana Chrzciciela.

Taras widokowy położony na wysokości około 60 metrów, na katedralnej wieży ma tę jednak przewagę nad konkurentką, że wjeżdża się na niego wygodnie windą, podczas gdy ponad 250 prawoskrętnych stopni wieży kościoła św. Elżbiety może przyprawić o zawrót głowy i szybsze bicie serca. No i oczywiście mamy stąd ładniejszą teoretycznie panoramę Ostrowa Tumskiego. Poniżej, bez zbędnych opisów przedstawiam panoramę.

2. Wieża kościoła św. Elżbiety Węgierskiej.

Taras widokowy na wieży kościoła św. Elżbiety zlokalizowano na wysokości 75 metrów nad chodnikiem. Aby się tu dostać trzeba pokonać ponad 302 stopnie, z których lwia część prowadzi ślimakiem we wąskiej klatce schodowej wieży. Nieco męczącą wspinaczkę i mijanie się z turystami idącymi w stronę przeciwną wynagrodzi nam piękna panorama wrocławskiego rynku i bardziej oddalonych części miasta. Przy dobrej widoczności, zwłaszcza rano widać stąd Sudety łącznie ze Śnieżką – poniższe zdjęcia pochodzą z nieco pochmurnego popołudnia, stąd dostrzegalny był jedynie zarys Karkonoszy.

Reklamy