Nowa Ruda

Miasto nad rzeką Włodzicą (ok. 24 tys. mieszkańców) położone w dolinie między Wzgórzami Włodzickimi a Górami Sowimi. Osadę założono przypuszczalnie za panowania króla czeskiego Przemysła Ottokara II w 2 połowie XIII wieku, początkowo była związana z górnictwem rud żelaza. Prawa miejskie uzyskała około połowy XIV stulecia. Miasto zniszczone zostało podczas najazdów husyckich. Z okresu po wojnach husyckich pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowym górnictwie węgla. Od roku 1526, podobnie jak reszta Królestwa Czech, Nowa Ruda znalazła się pod władaniem Habsburgów. W roku 1622 protestanccy rebelianci pod wodzą hrabiego von Thurn operującego z Kłodzka uderzyli i spustoszyli miasto. W roku 1742 Nowa Ruda wraz z większą częścią ziemi kłodzkiej została zajęta przez Prusy.

Widok na Nową Rudę ze zboczy Góry św. Anny

Na wiek XIX przypada dynamiczny rozwój miejscowego górnictwa węgla, z czym wiązało się doprowadzenie do miasta linii kolejowej – w roku 1879 z Kłodzka, a rok później – z Wałbrzycha. W roku 1884, w wyniku wielkiego pożaru spłonęła większość zabudowy staromiejskiej, w tym m.in. ratusz i kościół farny, stąd też zachowane noworudzkie zabytki pochodzą głównie z końca XIX stulecia – okresu odbudowy po pożarze. W noworudzkim śródmieściu znajdziemy kamienice przy rynku z XVII-XVIII w., odbudowane po pożarze w roku 1884, neogotycki ratusz z lat 90-tych XIX wieku oraz neogotycki kościół św. Mikołaja (ul. Kościelna) projektu Josefa Ebersa z okresu bezpośrednio po wspomnianym pożarze. W pobliżu miejskiego cmentarza leżą późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z początku XVI w., zbarokizowany w latach 20-tych XVIII wieku, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z roku 1724, a nad samą Włodzicą – podcieniowe dawne domy tkackie z XVIII i XIX w.

Noworudzki rynek

W granicach miasta leżą również m.in. barokowy kościół Matki Boskiej Bolesnej z XVII wieku pod szczytem Góry Wszystkich Świętych oraz barokowy kościół św. Anny z XVIII w. pod szczytem Góry św. Anny, a także murowane wieże widokowe znajdujące się na tych wzniesieniach. Do atrakcji miasta należy również muzeum górnictwa węgla kamiennego z podziemną kolejką (w rejonie drogi do Przygórza).

Nowa Ruda w roku 1736 wg litografii Pompejusa (XIX w.)

Przez Nową Rudę przebiega szereg szlaków turystycznych – zielony z Wielkiej Sowy przez Świerki, Górę Włodzicką prowadzący dalej na Górę św. Anny i Górę Wszystkich Świętych, długodystansowy żółty z Piławy Górnej przez Bielawę, Kalenicę, wiodący następnie przez Górę św. Anny do Tłumaczowa i Radkowa oraz dalej na Szczeliniec Wielki, do Dusznik Zdroju, Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i kończący bieg pod Goworkiem w Masywie Śnieżnika, łącznikowy niebieski przez Włodowice do granicy czeskiej w Górach Suchych, zaś przez dzielnicę Słupiec biegnie Główny Szlak Sudecki znakowany kolorem czerwonym.

Neogotycki kościół św. Mikołaja

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

WZGÓRZA WŁODZICKIE RAZ JESZCZE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: