Zainspirowany powtarzanym przez Czechów cyklicznie rankingiem na najładniejszą łąkę karkonoską, poniżej zamieszczam subiektywny Top Ten Sudecki. Sudety, zwłaszcza po stronie polskiej, są górami o intensywnej gospodarce leśnej. Brakuje tu na ogół grzbietowych i stokowych polan i łąk, doskonale znanych z Beskidów, choć zdarzają się też wyjątki.

1. Karkonosze

Zaczynamy od Karkonoszy, gdzie wybór łąk górskich wszelakiej postaci, zwłaszcza po stronie czeskiej, jest największy. We wschodniej ich części rozpościerają się łąki dawnych wsi Vernirovice, Szklenarovice i Viżov oraz przysiółków nad doliną Upy. Podchodzące pod sam grzbiet łąki rychorskie z widokami zarówno na centralne Karkonosze, jak i Sudety Środkowe oraz wypasem bydła, kóz i owiec, najbardziej przypominają krajobraz Beskidów. Podobnie, rozległe łąki w okolicy Przełęczy Okraj, pod Grzbietem Lasockim. Grzbiet Czeski to obsiane boudami łąki okolic Luczin i Lisiej hory i zastygłe w czasie Klinove boudy i Modry dul pod Vyrovką. Grzbiet Śląski to tajemnicza Biała Łąka i Łabska Łąka, gdzie Czesi walczą dzielnie z natrętną kosówką. Po stronie polskiej – obok Hali Szrenickiej i Hali pod Łabskim Szczytem mamy przede wszystkim Polanę pod Petrovką oraz Halę Złotówkę i Starą Polanę – już w okolicy Śnieżki. Do Karkonoszy należy aż pięć pozycji z Top Ten.

Klinove boudy – ciąg łąk między płaskowyżem Płani a Zadnią Płaniną z urokliwie rozłożonymi zabudowaniami. Przy trasie.

Rotterove boudy – łąka poniżej centrum osiedla Mala Upa z pięknym widokiem na otoczenie Śnieżki. Wyżej położone łąki pod Lasockim Grzbietem są nieco mniej malownicze wskutek dość chaotycznej zabudowy. Przy trasie.

Thamovy boudy – spadzista, na uboczu i mało uczęszczana, przy łącznikowym szlaku zielonym pod Czerną horą. Przy trasie.

Modry dul – zagubiona wśród lasów, pod skalistymi zboczami Studziennej (Źródlanej) Góry polana ze starymi boudami. Przy trasie.

Łąka pod Czuplem – chociaż jeden reprezentant Rychorów musiał znaleźć. Szeroki pas łąk opada z grzbietu Czupla aż w dolinę, w której przysiadły Górne Albrechcice. I żeby nie było – zdjęcie zrobiono z polskiej strony granicy. Przy trasie.

2. Hruby Jesenik

W samym Wysokim Jesioniku łąki w wyższych partiach zwykle zarastają kosówką, tak jak to ma miejsce na Keprniku, w części są niedostępne jako położone poza szlakami (np. szczytowa łąka Pradziada poza asfaltową drogą i poboczem). Znajdziemy tu jednak takie perełki jak grzbiet Wysokich Hal, który ciągnie się na długości kilku kilometrów – od Piotrowych Kamieni nad Owczarną rozległymi łanami górskich traw. Z kolei najładniejsza chyba panorama ze stoków Hrubego Jesenika na pasmo Śnieżnika, roztacza się z Alojzowskich łąk nad Branną. Trzeba je jednak dzielić z wypasanym bydełkiem. Jest również malowniczy Rejviz, położony na płaskowyżu między Jesenikiem a Zlatymi Horami, łąki na Trójgórze – Mraveneczniku i Dlouhe Strane.

Wysokie Hale – rozległy pas grzbietowych łąk Wysokiego Jesionika ciągnący się od Owczarnej na południe z pięknymi widokami, po stronie wschodniej opadający w urokliwy Wielki Kocioł. Przy trasie.

Pradziad z Vysokej Holi

3. Masyw Śnieżnika

Z kolei na więcej szczęścia możemy liczyć w Masywie Śnieżnika, zwłaszcza w Krowiarkach, których pn. zach. ramię to głównie grzbietowy pas łąk, a i na tym wschodnim (rejon Pasiecznika) możemy liczyć na malownicze łąki i polany. Na samym Śnieżniku znajdziemy halę ze schroniskiem i szczytowe łany traw. W okolicach Międzygórza mamy Śnieżną Polanę na szlaku dojściowym na Igliczną oraz, po przeciwnej stronie doliny, łąki w Jaworku Górnym. Malownicze są łąki w Jodłowie, po obu stronach doliny Jodłowskiego Potoku, również wypasane. Opuszczając masyw mamy rozległy pas łąk między Bystrzycą Kłodzką a Marianówką.

Łąki Krowiarek – miałem tu duże wątpliwości, gdyż okolice Marcinkowa zmieniają się, rozszerza hodowla bydła, łąki są grodzone, zaś nieutwardzone drogi niemiłosiernie rozjeżdżone. Ale widok ze Skowroniej Góry pozostał ten sam… Przy trasie.

4. Góry Orlickie

W Górach Bystrzyckich i Orlickich dominuje las, karłowaciejący w szczytowych partiach Orlickych hor – choć mamy polanę przy Masarykowej chacie nad Zieleńcem, łąki między Zalesiem a osiedlem Huta pod Łomnicką i Wójtowską Równią, łąki wokół Przeł. Spalona, szczytowa łąka Jedlnika, tuż przy „Sudeckiej Autostradzie” oraz malownicze, zwłaszcza jesienią, szczytowe łąki Pańskiej Góry z piękną panoramą Orlicy i Gór Stołowych. Poza tym zostają rozległe łąki i pastwiska po obu stronach granicy, w dolinie Dzikiej Orlicy, zwłaszcza na odcinku między Lasówką a Mostowicami.

Pańska Góra – poza szlakami, odludna, niezwykle spokojna i wciągająca, zwłaszcza jesienią. Przy trasie.

5. Góry Stołowe.

W Górach Stołowych łąki zajmują piaskowcowe płaskowyże w rejonie Łężyc, Karłowa, Pasterki, a idąc na północ, w głąb Czech – Slavnego, Pekova i osiedla Skaly. Rozległe widoki sięgają Karkonoszy i Masywu Śnieżnika.

Sawanna karłowsko-pasterska – pas łąk między Karłowem a Pasterką, w środkowej części niestety zarastający, usiany niewielkimi skałkami z panoramą Szczelińców, Śnieżnika i Karkonoszy, z poszczególnych odcinków. Przy trasie.

6. Góry Izerskie

Pasy łąk górskich występują w miejscu osiedli minionych (Hala, Polana Izerska, Orle łąki na grzbiecie Koziej Szyi) lub obecnych (Jizerka)

Hala Izerska – położona w okolicy źródeł Izery największa łąka górska z resztkami zabudowań dawnego osiedla, ocalonym budynkiem dawnej szkoły – obecnie kameralną, choć gwarną w sezonie „Chatką Górzystów” i widokami na okoliczne pasma górskie. Przy trasie.

Więcej zdjęć – w linkowanych opisach tras.
Reklamy