Branna (590 m n.p.m.) – ścieżka dydaktyczna – Alojzovske louky (805 m n.p.m.) – znaki zielone – Vozka (1377 m n.p.m.) – znaki żółte – Żleb (810 m n.p.m.) – bez znaków – Alojzovske louky – znaki zielone – Branna. 22 km. Suma podejść: 900 metrów.

Branna jest dawnym miasteczkiem rozłożonym na stromym cyplu doliny rzeczki o tej samej nazwie, na pn. skraju Moraw (ziemia szumperska), na pograniczu Wysokiego Jesionika oraz Masywu Śnieżnika. Na wzgórzu uwagę zwraca ryneczek z ratuszem z początku XX wieku, zbarokizowanym kościołem św. Michała Archanioła, budynkiem dawnego wójtostwa oraz renesansowym zamkiem Kolsztejn (Goldstein) z XVI w. w miejscu dawnej, średniowiecznej warowni, poddawanym dość nieudanej „renowacji”.

Branna Branna

Branna: kościół i budynek wójtostwa / dawny most do zamku

Ze wzgórza, na którym rozsiadło się centrum miejscowości, roztacza się widok na położoną niżej dolinę oraz położony w głębi masyw Szeraka z przecinką wyciągu krzesełkowego.

Branna Branna

Branna: ryneczek (w tle Szerak)

Parkujemy jednak przy węźle szlaków, który znajduje się w dole wsi, przy stacji kolejowej (darmowy parking znajduje się przy samej stacji – wjazd boczną ulicą w lewo, pod górę od krzyżówki przy zastawce autobusowej). Przechodzimy przez tory i po drugiej ich stronie odnajdujemy tablicę ścieżki przyrodniczej Pasak. Skręca ona w prawo, pod górę, wznosząc się jednostajnie mieszanym lasem na ciąg łąk nad doliną Brannej, przez który przebiega droga do osiedla Przedni Alojzov.

Łąki nad doliną Brannej Łąki nad doliną Brannej

Łąki nad doliną Brannej

Ścieżka prowadzi prosto, pasem drzew rozdzielającym rozległe łąki. Po prawej otwiera się widok na Masyw Śnieżnika – grzbiet Suszyny. Bardziej na południe mamy urwisko nad doliną i szczyt Łosina (726 m).

Łąki nad doliną Brannej Łąki nad doliną Brannej

Widoki na Masyw Śnieżnika / Strome zbocza doliny Brannej

Na skraju lasu ścieżka zakręca w lewo i podchodzi stromo, lecz krótko na długi grzbiet oddzielający doliny Brannej i Huczawy o urwistych wschodnich stokach. Stajemy na granicy rezerwatu „Pasak”.

Rezerwat Paszak Rezerwat Paszak

Łupkowe skały Pasaka

Na prawo od ścieżki znajduje się zarastający cypel skalny z ograniczonym widokiem na otoczenie doliny Huczawy. Wracamy do szlaku i podchodzimy wokół wyniosłej skalnej kolumny.

Rezerwat Paszak Rezerwat Paszak

Punkt widokowy na dolinę Huczawy / Ścieżka przyrodnicza Pasak.

Okrążamy skalną wieżycę. Prawdziwa niespodzianka czeka na nas jednak po przeciwnej jej stronie.

Rezerwat Paszak Rezerwat Paszak

Skalna wieżyca w rezerwacie Pasak

Potężne, efektowne „kowadło” o wysokości ok. 15 metrów znajduje się na krawędzi 10-metrowego urwiska. U jego podnóża odnajdujemy malownicze okno skalne.

Rezerwat Paszak Rezerwat Paszak

„Kowadło” w rezerwacie Pasak / Skalne okno

Podchodzimy niemal na sam szczyt skalnej ściany.

Rezerwat Paszak Rezerwat Paszak

Wokół „kowadła”

Ścieżka prowadzi teraz górną krawędzią skalnego muru.

Rezerwat Paszak Rezerwat Paszak

Płyty skalne na górnej krawędzi Pasaka

Ścieżka zakręca w lewo i opuszcza teren rezerwatu, wychodząc na górny skraj łąk, którymi wcześniej podchodziliśmy z Brannej. W głębi ładnie widać masyw Śnieżnika z rozległym grzbietem Suszyny.

Przy szlaku na Alojsovske louky Przy szlaku na Alojsovske louky

Śnieżnik z łąk nad rezerwatem Pasak

Ścieżka wiedzie kilkaset metrów wzdłuż łąk, po czym zagłębia się w las i przewija na drugą stronę grzbietu, który robi się ponownie skalisty.

Przy szlaku na Alojsovske louky Przy szlaku na Alojsovske louky

Skały nad doliną Huczawy

Wychodzimy na kolejny pas łąk – po lewej ponownie pojawia się Śnieżnik, ładnie widać również kościół i „hrad” w Brannej.

Przy szlaku na Alojsovske louky Branna z Przedniego Alojzova

Panorama w stronę Brannej

Łąki są ogrodzone, gdyż pasą się na nich liczne stada krów, dlatego też ścieżka jest miejscami wąska.

Przy szlaku na Alojsovske louky Alojzowskie łąki

Łąki nad Przednim Alojzovem

Z lewej dołączają droga i szlak zielony z Brannej. Na brzegu lasu umieszczono tablicę z opisem roztaczającej się stąd panoramy, w której dominuje oczywiście Śnieżnik.

Przy szlaku na Alojsovske louky Przy szlaku na Alojsovske louky

Widokowe łąki nad Przednim Alojzovem

Szlak i ścieżka przyrodnicza zagłębiają się w rzadki las, który otwiera się na grzbietowe Alojzowskie Łąki. Na przedzie otwiera się widok na Szerak i Vozkę.

Alojzovske louky Alojzovske louky

Vozka i Szerak z Alojzowskich łąk

Po lewej widać Śnieżnik i Czarną Górę, a w kolejnym „oknie” masyw Smreka w Górach Złotych (Rychlebach).

Alojzovske louky Alojzovske louky

Śnieżnik i Góry Złote z Alojzovskych louk

Szlak zielony przekracza kulminację grzbietu z myśliwską amboną i obniża się na wąskie siodło (805 m n.p.m.) – po prawej za doliną Huczawy widnieje Czerna strań (1236 m).

Alojzovske louky Alojzovske louky

Siodło w Alojzovskych loukach – w tle Czerna strań

Na przełęczy ścieżka przyrodnicza odbija w lewo, my zaś – ze znakami zielonymi w prawo, lekko obniżając się do samotnego domu pozostałego z dawnego osiedla Zadni Alojzov. Szlak prowadzi teraz łagodnie leśnymi duktami, wzdłuż doliny Huczawy (na tym odcinku Czesi budują właśnie kolejną ścieżkę dydaktyczną z ławeczkami i tablicami). Gdzieniegdzie pojawiają się skałki.

Skały pod Josefovą Skały koło Josefovej

Skałki przy szlaku zielonym do Josefovej

Mijamy zrujnowaną kapliczkę i krzyż na terenie dawnej wsi Josefova – kiedyś ośrodka szklarskiego, w końcu przy mostku i opadającej z małego zbiornika kaskadzie osiągamy pozostałą z zabudowy wsi leśniczówkę przy krzewach sosny błotnej.

Szlak do Josefowej Josefova

Przyszła ścieżka dydaktyczna w okolicy Josefovej / Leśniczówka Josefova

Tu szlak zielony skręca w lewo i pochodzi wygodną drogą leśną, wzdłuż toczącej się po kamieniach po lewej Huczawy. Po ok. kilometrze szlak opuszcza dukt i przekracza potok, cały czas podchodząc do skrzyżowania duktów. Przecinamy je i już bardziej stromo wznosimy się prawym orograficznie zboczem doliny Huczawy. Z przecinek mamy wgląd w masyw Połomu oraz na ziemię szumperską.

Nad Huczawą Podejście na Vozkę

Rozdroże nad Huczawą / Dolina Huczawy

Szlak wykonuje teraz kilka zakosów i osiąga wygodny dukt, już łagodniej się wznosząc zachodnimi stokami Vozki.

Podejście na Vozkę Podejście na Vozkę

Podejście zboczem doliny Huczawy

Za samotną chatką szlak wykonuje ostatni zakręt i zmierza bezpośrednio ku zachodniemu ramieniu Vozki, gdzie szlak zielony łączy się z żółtym, również z Brannej. Oba szlaki podchodzą rozległą wierzchowiną Vozki. Wreszcie osiągamy skrzyżowanie szlaków pod wierzchołkiem – w lesie napotykamy torfowiskową roślinność, w tym wełniankę pochwowatą.

Torfowiska na Vozce Wełnianka na Vozce

Roślinność torfowiskowa na Vozce

Ok. 300 metrów szlakiem zielonym od krzyżówki położone są szczytowe skały Vozki z rozległą panoramą Hrubego Jesenika i Masywu Śnieżnika. Po odpoczynku i podziwianiu panoramy przyjdzie nam się cofnąć ok. 1,5 kilometra – do krzyżówki szlaków zielonego i żółtego na zachodnim zboczu.

Skały na Vozce Skały na Vozce

Na szczycie Vozki

Schodzimy cały czas prosto ze znakami żółtymi, wychodząc na rozległą przesiekę z panoramą Masywu Śnieżnika aż po Czarną Górę. Po prawej widać pobliski Keprnik.

Na szlaku żółtym na Volską loukę Na szlaku żółtym na Volską loukę

Przesieka z widokami na Śnieżnik i Keprnik

Obniżamy się coraz wyraźniej – z coraz szerszymi widokami obejmującymi teraz również Góry Bialskie, Złote i Szerak.

Na szlaku żółtym na Volską loukę Na szlaku żółtym na Volską loukę

Panorama Masywu Śnieżnika i grupy Kerpnika

Przez pasmo boru schodzimy kamienistym traktem na kolejną widokową polankę i niżej, do skrzyżowania duktów pod Trojakiem na zarastającej Wolskiej Łące.

Na szlaku żółtym na Volską loukę Na szlaku żółtym na Volską loukę

Polana z widokiem na Śnieżnik / Masyw Smreka i Czernawa

Tu znaki żółte zakręcają w prawo i kontynuują zejście szeroką drogą, zakosami do kolejnej krzyżówki na tzw. Żlebie (ok. 1,6 km od Volskej louky). Tu opuszczamy szlak żółty (choć możemy nim także zejść do Brannej, jeżeli chcemy tuptać ok. 2 km asfaltem w dolinie. Podchodzimy w lewo wyraźnym duktem na opadający z Trojaka grzbiet. Na grzbiecie kierujemy się w prawo i wychodzimy na górną część Alojzowskich louk. Przed ścianą lasu przed nami odchodzi w lewo wyraźnym ramieniem wyjeżdżona w trawie droga, którą obniżamy się na widoczne, znajome siodło (805 m n.p.m.).

Na szlaku żółtym na Volską loukę Alojzowskie łąki

Jeszcze jeden widoczek na Szerak / Trojak z Alojzovskych louk

Kolejne 700 metrów dublujemy poprzednią trasę – do rozstaja ścieżki przyrodniczej i szlaku zielonego na skraju pastwisk nad Przednim Alojzovem.

Alojzowskie łąki Alojzowskie łąki

Alojzovske louky

Tu pozostaje przecisnąć się pod drutem okalającym pastwisko i rozpocząć zejście szlakiem przez widokowe łąki.

Alojzowskie łąki Alojzowskie łąki

Pastwiska nad Branną

Szlak zielony schodzi prosto niezbyt wyraźną rynną, obniżając się do chałup kolonii Przedni Alojzov. Byłyby całkiem malownicze, gdyby nie eternitowe dachy – standard w czeskiej wiejskiej zabudowie gór.

Alojzowskie łąki Przedni Alojzov

Zejście szlakiem zielonym / Kolonia Przedni Alojzov

Przy budynkach szlak skręca w lewo i schodzi kawałek drogą, po to by odbić w wąską ścieżkę w prawo, która obniża się w las, w dolinie niewielkiego potoku. Po prawej wyrasta malowniczy mur skalny, niestety niemal całkowicie zarośnięty.

Skały nad doliną Brannej Skały nad doliną Brannej

Skały nad doliną Brannej

Ścieżka przekracza przez kamienną tamę potok i po chwili wychodzi z lasu tuż przy stacji kolejowej w Brannej, gdzie możemy zaobserwować swoiste czeskie poczucie humoru – oznakowanie prowadzi bowiem dalej przez… przepust wodny po torami. Przekraczamy linię kolejową i jesteśmy w punkcie wyjścia. W drodze powrotnej podziwiamy pola makowe między Żulovą a Jawornikiem.

Szlak przy stacji w Brannej Maki pod Javornikiem

Szlak dla „czołgistów” / Czerwone maki pod Javornikiem

mapa trasy w mapy.cz
Najdete nás na mapy.cz

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Reklamy