Parking pod Sulicą (900 m) – znaki żółte i niebieskie – rozdroże pod Łysociną (1040 m) – znaki żółte – Granica (1100 m) – bez znaków – Łysocińskie boudy (970 m n.p.m.) – znaki czerwone – Czestnik (1002 m) – bez znaków – Rennerovy boudy (1030 m) – znaki czerwone – Mala Upa kostel – znaki żółte – Pomezni boudy (1046) – znaki żółte – Parking pod Sulicą. 14 km. Suma podejść: 300 metrów

Parking położony ok. 1,5 km od Przeł. Okraj jest w przeciwieństwie do tego na przełęczy (biorą już dychę za możliwość wystawania na jezdnię) darmowy. Prowadzi od niego szlak żółty – po ok. 300 metrach tuptania asfaltem wychodzimy na początek szlaku niebieskiego. Skręcamy nań.

Parking pod Sulicą w gsw

Szlak prowadzi malowniczym trawersem Lasockiego Grzbietu, zapewniając widoki na Rudawy Janowickie…

Na szlaku niebieskim przez Lasocki Grzbiet Widok na Rudawy Janowickie spod Łysociny

Sulica ze szlaku niebieskiego / Widok Rudawy Janowickie

… i nieco dalej na sam grzbiet Lasocki, w tym malowniczą głęboką dolinę Złotnej.

Pod Lasockim Grzbietem Trawers Lasockiego Grzbietu

Na trawersie Lasockiego Grzbietu

Mijamy niepozorną kopę Dzwonkówki (1004 m) po lewej. Trakt lekko się wznosi aż po rozdroże pod Łysociną, gdzie znajduje się wiata i węzeł szlaków.

Nad doliną Złotnej Szlakiem niebieskim na Łysocinę

Dzwonkówka i dolina Złotnej

Teraz aby wejść na szlak żółty ku granicy, nieoznakowany od tej strony należy pójść kawałek w lewo ku granicy świerkowego lasu i skręcić przy niej w prawo na ścieżkę z przegrodami z kłód uniemożliwiającymi spływ wody. Uwaga! w sezonie wczesno-wiosennym i po opadach dolny odcinek szlaku jest dość mokry. Należy trzymać się ścieżki prosto, która wychodzi na zarastające młodymi smrekami zbocze i już płasko doprowadza do granicy.

Nad doliną Złotnej Rozdroże pod Łysociną

Rejon rozdroża pod Łysociną

Stąd mamy dwa warianty – albo szlakiem zielonym w prawo podchodzimy na Łysocinę (niecały kilometr w prawo) i na wierzchowinie szukamy grzbietową ścieżkę odchodzącą grzbietem w lewo, albo po prostu przekraczamy granicę i rozpoczynamy zejście coraz szerszą drogą, mijając ukryte w lesie boudy. Należy trzymać się głównego duktu, który wciąż schodząc osiąga malowniczą polankę z Łysocińskimi boudami.

Jedna z Łysocińskich bud Łysocińskie boudy

Bouda przy granicy / Łysocińskie boudy, w tle Rychory

Na skraju polany osiągamy prowadzący asfaltem szlak czerwony i idziemy nim prawo, lekko pod górę do rozdroża na tzw. Czestniku z wiatą i miejscem odpoczynku. Skręcamy w prawo, na grzbietową drogę, która wznosi się ok. 500 metrów by zejść z grzbietu w lewo (połączenie z wariantem I).

Czestnik Widok ze szlaku do Małej Upy

Rejon rozdroża Czestnik

Droga obniża się nieznacznie na polanę z Rennerovymi boudami, skąd mamy piękny widok na Karkonosze, a z dolnej części także na Lasocki Grzbiet.

Łąki w Małej Upie Widok na Lasocki Grzbiet z Małej Upy

Widok na Śnieżkę z Rennerovych boud / Rennerovy boudy

Dochodzimy do spłaszczenia, ławeczek i krzyżówki z drogą asfaltową, którą prowadzi szlak czerwony. Kierujemy się nim w lewo, lekko w dół.

Szlak z Małej Upy na Pomezni boudy Pod Lasockim Grzbietem

Pod Lasockim Grzbietem

Droga mija kolejne budynki Malej Upy, kamienny krzyż i nepomuka.

Krzyż w Małej Upie Nepomuk w Małej Upie

Krzyż przydrożny i nepomuk w Malej Upie

Po prawej ponownie otwiera się ładny widok na Śnieżkę.

Śnieżka z Małej Upy Mała Upa i Śnieżka

Śnieżka z rejonu kościółka w Malej Upie

Przed nami widać Svetlą w masywie Czernej hory i przycupnięty pod lesistą kopą kościółek św. Piotra i Pawła. Powstanie kościoła Mala Upa zawdzięcza ponoć cesarzowi Józefowi II, znanemu ze swych oświeconych reform, które obejmowały m.in. kasatę zgromadzeń zakonnych. Według podania miejscowi mieszkańcy obiecali cesarzowi, iż powiedzą mu skąd w dzikich górach powstało tak piękne i rozległe osiedle jak Mala Upa pod warunkiem, że wybuduje im kościół. Cesarz zgodził się i w ten sposób uzyskał wiedzę o przemytniczym procederze, z którego okoliczna ludność żyła.

Svetla z Małej Upy Mała Upa kościół

Widok na Svetlą / Przy kościółku w Malej Upie

 Jak było, tak było, w każdym razie kościół oraz szkoła w Małej Upie powstały w latach 1789-91. Niestety cesarstwo postanowiło uszczęśliwić tubylców również innymi zdobyczami cywilizacji takimi jak komora celna przy granicy z Prusami. Obecny budynek kościoła pochodzi z roku 1805 i powstał po pożarze poprzedniej, drewnianej świątyni. Współczesna mu jest plebania o czterospadowym dachu. Przy kościele znajduje się według dawnej tradycji zajazd, gdzie można się posilić.

Kościół św. Piotra i Pawła w Małej Upie Fronton kościoła św. Pawła i Piotra w Małej Upie

Od kościoła mamy kilka możliwości – albo przejście na Przełęcz Okraj szlakiem czerwonym (górna droga), albo środkowym szlakiem żółtym, albo zejście ścieżką dydaktyczną w dolinę potoku Mala Upa.

Leśniczówka w Małej Upie Widok na Śnieżkę z Małej Upy

Łąki opadające w dolinę Malej Upy

Oczywiście utraconą wysokość musimy wkrótce odzyskać, wychodząc na rozległe łąki między Lasockim a Kowarskim Grzbietem z zabudowaniami Pomeznich boud.

Pomezni boudy Pomezni boudy

Czarna Kopa i Kowarski Grzbiet spod Pomeznich boud

Z wyższych partii łąk rozciąga się coraz szersza panorama, obejmująca w końcu także Czerną horę.

Pomezni boudy Czerna hora z Pomeznich boud

Panorama spod Pomeznich boud

Wychodzimy na główną drogę z Trutnova na Przełęcz Kowarską i dochodzimy do przejścia drogowego na Przełęczy Okraj.

Pomezni boudy Pomezni boudy

Pomezni boudy

Na siodle zaczyna się polski szlak żółty, który prowadzi ok. 500 metrów asfaltem by następnie ściąć z widokami na Czoło zakosy szosy i wyprowadzić nas na początek szlaku niebieskiego, w pobliżu parkingu pod Sulicą, gdzie zaczynaliśmy naszą wędrówkę.

Szlak żółty z Przeł. Okraj Czoło z zejścia na Rozdroże Kowarskie

Szlak żółty z Przeł. Okraj na Rozdroże pod Sulicą

mapa trasy w mapy.cz
Najdete nás na mapy.cz

INNY WARIANT WYCIECZKI – TUTAJ

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Reklamy