Sudety – skaliste góry. Cz. I Karkonosze. Grupy skalne.

Coś na pewno pominąłem (czekam na sugestie), wszystkiego nie obfotografowałem, np. Owczych Skał nad Szklarską Porębą, do których na drodze stanęło mi bagienko i zmiana przebiegu szlaku. W ogóle jedynie część skałek leży przy znakowanych trasach, niektóre całkiem blisko, ale np. są ukryte w lesie. Do części np. górnych Skał Bażynowych czy Białych Skał nie ma oficjalnego dostępu (z uwagi na położenie w granicach parku narodowego). Skałki były w większości opisywane na sudeckich drogach, niemniej starałem się je zebrać w jednym miejscu, dla tych, dla których mogą być celem wyprawy w góry same w sobie.

Bażynowe Skały

W większości leżą w granicach parku, a KPN nie pali się do przywrócenia dawnego przebiegu szlaku zielonego od drogi na Petrovkę na Przeł. Karkonoską. Najładniejszą formację – Wysoki Granit można oglądać z daleka, z okolicznych szlaków tzn. wspomnianego zielonego (rejon dawnej Petrovej boudy) oraz niebieskiego z Przesieki na Przeł. Karkonoską. Dolna część skał, w której wyróżnia się zwalisty Dromader leży ok. 0,5 km od szlaku czarnego z Jagniątkowa na Petrovkę (dojście ścieżką od drewnianej wiaty przy szlaku), położona jest wśród gęstego świerkowego boru.

Najwyższa z Bażynowych Skał Przez liście

Pod Dromaderem Bażynowe Skały

Białe Skały

Kolejne zgrupowanie poza szlakami w granicach KPN, na „legalu” można przejść widokowym wiatrołomem u ich podnóża, gdzie znajduje się niewielkie usypisko skalne. Dojście – od Drogi Chomontowej z Karpacza Grn. cały czas prosto, trawersem stoków Smogorni.

Białe Skały Wiatrołom pod Białymi Skałami

Borówczane Skały

Dość duża grupa – leży poza granicami parku narodowego, na zarośniętym świerkami ramieniu Łabskiego Szczytu, ok. 400 metrów od szlaku czarnego z Hali pod Łabskim do Jagniątkowa (od miejsca, gdzie w górę odchodzi łącznikowy szlak czerwony) i stąd najłatwiej grzbietem do nich dojść. Można je również oglądać z górnej części szlaku żółtego lub niebieskiego ze Szklarskiej Poręby na Halę pod Łabskim. W mojej prywatnej kolejce czekają na bliższą eksplorację.

Borówczane Skały z Kukułczych Skał Borowczane Skaly (Cranberries Rocks)

Czeskie Kamienie

Dla Czechów bardziej Męskie, zwykle mijane po drodze z Przełęczy Karkonoskiej w stronę Szrenicy (szlak czerwony), stanowią ładny punkt widokowy, gdzie można trochę odsapnąć.

Czeskie Kamienie Czeskie Kamienie

Czeskie Kamienie Czeskie Kamienie

Dziób

Właściwie przyczółek Czeskich Kamieni, niewielki, przez co nierzadko przeoczany.

Czeskie Kamienie Czeskie Kamienie

Głazowisko

Właściwie to kupa kamieni w dolnej części Piekielnej Doliny, przy szlaku zielonym na Chojnik. A że kilkumetrowe bloki leżą obok siebie można je było określić szumną nazwą labiryntu.

Ścieżka Kunegundy Maze of boulders in Piekielna Dolina

Grzybek

Grzybki karkonoskie nie są tak efektowne, jak te stołowogórskie, bo i tworzywo inne. Ten stoi przy krzyżówce szlaków czarnego i czerwonego z Sobieszowa na Chojnik.

Rocky mushroom

Grzybki

Jak wskazuje liczba mnoga Grzybków jest więcej niż Grzybka, choć nie wszystkie grzybki przypominają. Tworzą mur skalny pod szczytem Przesieckiej Góry, dojście od szlaku zielonego Przesieka – Chojnik (ok. 300 metrów) jest jak najbardziej możliwe, zwłaszcza w mniej „chaszczowatych” porach roku. Dla eksploratorów dobra rada – w zagłębieniach u podnóży skał trafiło mi się legowisko dzika, który znienacka obudzony nie jest zbyt przyjaznym zwierzęciem. Widoków brak, chyba że z zarastającej polanki po drugiej stronie szczytu Przesieckiej Góry.

Grzybki nad Przesieką Skały na zboczu Przesieckiej Góry

Skalny Żółwik Szczyt Przesieckiej Góry

Hnide skaly

Są większe niż na zdjęciu (to właściwie się prześwietliło) i schodzą na sam brzeg potoku, gdzie biegnie szlak ze Strażnego na Płań. Gęsty las ogranicza możliwość ich podziwiania.

Hnide Skaly

Końskie Łby

Każdy kto przewiózł swoje szanowne siedzenie wyciągiem na Szrenicę musiał się o nie otrzeć. Położone na spłaszczeniu stokowym Szrenicy są jakby zawieszone nad znajdującymi się 700 metrów niżej dolinami u ich stóp, co oznacza także ładne widoki.

Pod wierzchołkiem Szrenicy At Konskie Lby

Końskie Łby Horse Heads

Kotki

Jak to Kotki – małe, ale urocze z piękną panoramą najwyższych partii Karkonoszy w tle. Przycupnęły na górnym skraju Polany (tej właściwej Polany), nieopodal szlaku żółtego na Słonecznik.

Kotki (Cats) Kotki (Cats)

Kukułcze Skały

Jedne z ładniejszych skałek w Karkonoszach z charakterystycznym Wahadłem pośrodku, rozsiadły się w cieniu Szrenicy, przy żółtym szlaku ze Szklarskiej P. na Halę pod Łabskim. Ładne widoki na Góry Izerskie znikają jednak nierzadko w tłumku turystów, zwłaszcza gdy wyciąg na Szrenicę jest nieczynny, a w góry wyjść wypada.

Na Kukułczych Skałach Wahadło

Yellow trail near Kukulcze Skaly View from Kukulcze Skaly towards Szklarska Poreba

Marianki

To ta sterta kamieni nad stawkiem, przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę.

Marianki

Nad Przesieką

Ładne, duże i schowane czyli to co lubię najbardziej. Cztery tyczki na szczycie po dawnym urządzeniu widokowym da się przeboleć. A te granitowe ciosy na dole – to no, no… Leżą jak nazwa wskazuje nad Przesieką, tuż obok Drogi Sudeckiej. Nie sposób nie trafić, chociaż raz mi się nie udało.

Nad Przesieką Nad Przesieką

Nad Przesieką Nad Przesieką

Ostra /Mała

Takie dwie schowane w lesie na Grabowcu, przy szlaku czerwonym Głębock – Karpacz przy czym która jest która – nie wiem.

Ostra on Grabowiec Rocks on slopes of Grabowiec

Paciorki

Wiatrołom pozarastał świerkami, a bezpośrednio przy szlaku niebieskim Jagniątków – Czarna Przełęcz znajduje się jedynie jedna ze skałek. Reszta nie jest okazała, ale widoki na pobliskie Szyszak Wielki, Kotły Czarny i Śnieżne – Duży z Małym przykuwają oko.

October snow in Śnieżne Kotły Paciorki

Patelnia

Na Grabowcu, przy szlaku czerwonym z Karpacza. Niestety nie rośnie wraz z sąsiednimi drzewami, ale posiedzieć na szczycie można.

View from Grabowiec Patelnia on Grabowiec Walls of Patelnia Flat top of Patelnia

Pielgrzymy

Najbardziej znana grupa skalna w Karkonoszach położona jest nieco na uboczu, przy szlaku żółtym z Polany na Słonecznik. Znajdziemy tu zatem i ciche dni, kiedy można przysiąść na jednym z Pielgrzymów, racząc się widokami na grzbiet Karkonoszy.

Eastern Pilgrim Pielgrzymy

View towards Kociol Wielkiego Stawu Sniezka from Pielgrzymy

Pohucie

Skałki leżą poniżej Bażynowych Skał, po obu stronach nieznakowanej, grzbietowej ścieżki (przykładowe dojście – od Dromadera wspomnianą dróżką). Jedną z ładniejszych jest Pałacyk, tudzież Zamczysko – na skraju panoramy rejonu Małego Szyszaka. Na panoramę w drugą stronę można liczyć ze skałek na przeciwnym skłonie grzbietu.

Pohucie Zamczysko

Ptasie Skały

Jeden z moich karkonoskich faworytów – duże, mocno wystają ponad las, łatwo wejść na górę i podziwiać panoramę. Dojść też nietrudno z Borowic czy Przesieki, wystarczy wyjść na grzbiecik między dolinami Podgórnej i Myi, a potem  poprowadzi nas narzucająca się alejka wśród świerków.

Ptasie Skały Ptasie Skały

Ptasie Skały  Ptasie Skały

Ptasi Kamień

Nieco zapomniana przez turystów skałka po stronie czeskiej, poniżej Śląskich Kamieni, przy szlaku niebieskim od Petrovki. Ze szczytu ładne widoki na Łabski Dół i otoczenie.

Ptasi Kamień Widok z Ptasiego Kamienia na Wielki Szyszak

Skalny Stół

Właściwie to rumowisko skalne i stołu nie przypomina (prawdziwy „skalny stół” stoi sobie w kosówce koło Twarożnika), ale za to widok na Śnieżkę i Pogórze Karkonoskie stąd wypaśny.  Dojście jest banalnie proste, choć kawałek pod górkę – szlakiem niebieskim z Okraju.

Top of Skalny Stol (1281 m) Pogorze Karkonoskie from Skalny Stol

Skałka

Historyczne dla miłośników tramwajnictwa miejsce przy szosie w Podgórzynie. Nic, tylko się zatrzymać i strzelić fotkę.

Podgórzyn - end of the former tram line

Słonecznik

Zwykle okupowany przez tłumek turystów z oleistym kwiatkiem nie ma nic wspólnego. W sezonie więcej tu ludzi niż samych skałek, ale widoki są stąd przednie.

Slonecznik ("Sunflower" or "Sun") rocks Szlak ze Spalonej Strażnicy na Słonecznik

Słup

Taka sobie kolumienka w dolinie Myi, nad piękną nową drogą Na Ptaszki.

Słup

Suche Skały (Sucha Góra)

Skał tu sporo i na wierzchołku, i na zachodnim przedwierzchołku, dotrzeć przez świerkowe szaleństwo trudno, ale warto. Krajobraz nam to wynagrodzi, ważne tylko żebyśmy zdążyli zejść przed zmrokiem.

Na Suchej Górze Na Suchej Górze

Na Suchej Górze Na Suchej Górze

Szwedzkie Skały

Mimo że zarosły niemal zupełnie, co nieco ukrywa ich okazałość, ktoś ofiarnie wyciepał ścieżkę. Widoki są, ekspozycja jest, na pozór dzika okolica jest (nie widać nowej wspaniałej drogi). Same plusy, nic dziwnego że doceniana przez wspinaczy. Najlepsze dojście z Borowic – od Drogi Sudeckiej Chomontową, potem w prawo przez modrzewie.

Szwedzkie Skały Szwedzkie Skały

Szwedzkie Skały Szwedzkie Skały

Śląskie Kamienie

Czyli Kamienie Żeńskie przy głównym szlaku czerwonym, nad P. Karkonoską. Miejsce to panoramiczne, nic dziwnego, że popularne. Ale zawsze pozostają bardziej chmurne dni.

Przy Śląskich Kamieniach Przy Śląskich Kamieniach

Przy Śląskich Kamieniach Śląskie Kamienie

Trzy Świnki

Mijane po drodze ze Szrenicy, na Szrenicę – od strony Łabskiego i Śnieżnych Kotłów, całkiem sympatyczne kamienne figurki. Warto je obejść, bo z każdej strony ukazują odmienne oblicze.

Przy Trzech Świnkach Kotel z Trzech Świnek One of Three Piglets Trzy Świnki

Twarożnik

Pozostał tu jedynie kamień na kamieniu. I jeszcze jeden. Dość fantazyjnie ułożone, zwłaszcza jeśli się patrzy od strony przeciwnej do szlaku. Są tu ławeczki przy szlaku czerwonym i widać stąd ładnie Szrenicę, aż się chce przysiąść – pod warunkiem, że są wolne.

Twarożnik Clouds gathering over Twarożnik

Twarożnik in March Twarożnik z Mokrej Ścieżki

Waloński Kamień

Tajemniczy kamień przy całkiem banalnym zakolu szosy w górnej Przesiece.

Walonski Kamien (Valones' Stone)

Wiaterna

Proszę się nie bać – wieje tu znacznie mniej niż na głównym grzbiecie, skałki są całkiem przyjemne i okraszone panoramą środkowych Karkonoszy. Z Przesieki można tu trafić, pod warunkiem że się wyśledzi przebieg myśli niemieckich inżynierów sprzed wojny. Jest też znacznie łatwiejsze dojście (od Przeł. Karkonoskiej) i tu spojrzenie w stronę władz KPN, żeby może jakąś ścieżkę wyznakowali. Choćby do granicy parku niedoszłą niemiecką szosą.

Wiaterna Wiaterna

Wiaterna Wiaterna

Zamczysko

Byłoby dość okazałe, gdyby nie gęste lasy doliny Myi. Ograniczają one widok, ale i tak jest całkiem przyjemnie. Na sam szczyt prowadzi ścieżka od Szwedzkich Skał. Nieznakowana oczywiście.

Zamczysko Zamczysko

Skała Zamczysko w dolinie Myi Okap pod Zamczyskiem

Żółta Skała

Jedna z licznych skałek przełomu Kamiennej, który byłby całkiem ładnym miejscem, gdyby szum rzeki nie niknął w głośnym ruchu pędzących do Szklarskiej Poręby samochodów. Leży przy szlaku zielonym.

Żółta Skała (Yellow Rock) Tourist trail in the Kamienna valley

Reklamy