Diabelski Zbór

Rozległe zgrupowanie granitowych skał, jedno z najciekawszych w Rudawach Janowickich położone jest na południowo-zachodnich zboczach Świniej Góry, ok. 1,5 km na pn. wsch. od wsi Strużnica. Formacje skalne osiągają nawet do 20 metrów wysokości, ciągną się na długości ok. 500 metrów i tworzą fantastyczne kształty młotów, kolumn oraz iglic. Skały obecnie górują nad zarastającym wyrębem, toteż (póki co) roztacza się stąd piękna panorama Skalnika i Karkonoszy. Nazwa Diabelski Zbór (czy też kościół) pochodzi od odprawianych tu w połowie XVII wieku protestanckich nabożeństw.

Diabelski Zbór na tle Karkonoszy

Najłatwiejsze dojście do skał prowadzi :

– albo od gruntowej drogi ze Starościńskich Skał na Dziczą Górę – za leśnym rozdrożem, gdzie dukt na Dziczą Górę odłącza się od szerokiej szutrówki należy skręcić w pierwszą drogę leśną w prawo – przekracza ona ramię Dziczej Góry i po ok. 300 metrach wychodzi na skraj przesieki ze skałami: główne formacje znajdują się ok. 500 metrów dalej przy samej drodze, która obniża się ku nim zakosami (z uwagi na wyręb droga miejscami jest intuicyjna), alternatywą jest przejście wzdłuż grzbietu od Piekliska,

Diabelski Zbór

Widok na Skalnik

– albo ze Strużnicy [uwaga! niedawno (2019) wyznakowano ze Strużnicy szlak czarny na Starościńskie Skały właśnie przez rejon Diabelskiego Zboru] – przed wejściem do lasu należy odbić w lewo od szlaku żółtego na Przeł. Rudawską – droga na początku jest dość nikła, na skraju lasu przy starym kamieniu milowym jednak się rozszerza, prowadząc w prawo, pod górę; na krzyżówce za pierwszą porębą z niewielkimi skałkami należy skręcić w prawo po dalszych 200 metrach, dochodząc do stóp Diabelskiego Zboru; niestety na dalszym odcinku drogę przegrodzono pod szkółkę leśną – możliwe jest jednak przejście wzdłuż siatki u podnóża skał, którym dotrzemy ponownie na dukt w górnej części skał. Wędrówkę możemy kontynuować duktem, dochodząc po ok. 500 metrach obok kolejnych skałek do drogi ze Starościńskich Skał (ok. 500 metrów w lewo) na Wołek (ok. 3 km w prawo).

Diabelski Zbór

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

z PRZEŁ. RĘDZIŃSKIEJ

GALERIA DODATKOWA

 

4 myśli na temat “Diabelski Zbór

Dodaj własny

    1. Teren dzielnie zarasta „nieplanową gospodarką leśną”, więc jest dynamiczny. Niemniej, skały widać ze szlaku żółtego na Przeł. Rudawską, wiadomo więc mniej więcej kiedy odbić.

  1. To miejsce nazywane jest również Czartówką i jest jednym z moich ulubionych w Rudawach, choć widzę po zdjeciach, że roślinność coraz bardziej bujna na starym zrębie:) Polecam zobaczyć również Pieklisko – stary kamieniołom kilkaset metrów od Czartówki w stronę Starościńskich Skał. Dość dokładne opisy dojść do obydwu miejsc zamieściłem w zeszłorocznych wpisach u mnie na blogu, mam nadzieje, że będą również pomocne dla zainteresowanych. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: