Velke mechove jezirko

Położony na północnych obrzeżach Hrubego Jesenika zbiornik powstał w naturalnym spłaszczeniu grzbietowym na wysokości ok. 800 m n.p.m. zajętym przez pokłady torfu.  Akwen zajmuje prawie 2 ha i ma maksymalną głębokość prawie 3 metry. Do jeziorka otoczonego rosnącymi na mchów poduszce błotnymi sosnami i brzózkami prowadzi po drewnianym pomoście ścieżka dydaktyczna (wejście za niewielką opłatą). Otoczenie jest niezwykle malownicze, zwłaszcza wczesną jesienią.

Mechove Jezirko - Rejviz

Wielkie Mechove jeziorko

Jeziorko i przyległe torfowiska są objęte ochroną jako rezerwat przyrody Rejviz. Dojście od położonej w pobliżu (2 km) osady Rejviz (płatny parking) wspomnianą ścieżką przyrodniczą, lub od leśnego bezpłatnego parkingu (1 km) przy szosie Rejviz – Jesenik za znakami niebieskimi. W sezonie jest to dość uczęszczane miejsce, warto zatem wybrać na odwiedziny mniej „wakacyjne” miesiące. Wycieczkę można połączyć z wejściem na niedaleką wieżę widokową na Zlatym Chlumie.

Scenic point - Mechove jezirko

Pomost widokowy przy jeziorku

Na pn. wschód od jeziorka, na malowniczym, zajętym przez łąki płaskowyżu pośród gór (800-900 m n.p.m.), znajduje się niewielka osada Rejviz z XIX-wiecznym zajazdem i kościółkiem Najświętszej Marii Panny z roku 1808 oraz starą zabudową – obecnie część Zlatych Hor.

Rejviz

Najdete nás na mapy.cz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: