Skalna Brama

Przeł. Trzech Dolin – znaki żółte i bez znaków – Klin – znaki niebieskie – Skalna Brama – znaki żółte – Rogowiec  – znaki żółte – Przeł. Trzech Dolin. Długość: 8 km. Suma podejść – 250 metrów.

Spacerowa trasa grzbietem pasma Jeleńca z widokami spod Klina  Skalnej Bramy i Rogowca oraz ruinami zamku na tym ostatnim szczycie. Samochód zostawiamy na parkingu na Przeł. Trzech Dolin – przy schronisku (okresowo płatny) albo pod stokiem narciarskim Klin. Przy Andrzejówce wybieramy szlak żółty i idziemy nim w lewo na stok Klina. Na grzbiecie Klina należy odbić od szlaku polną drogą w lewo, prowadzi ona lekko pod górę, a widoki są coraz szersze – zza Waligóry wyłania się Ruprechcicki Szpiczak z charakterystyczną wieżą widokową. Za zabudowaniami szlak i droga zakręcają w lewo, odsłaniając widok na przełęcz otoczoną malowniczymi kopami Waligóry, Suchawy i Bukowca.

Ślady na Klinie Waligora (934 m) and Suchawa (928 m)

Waligóra, Suchawa i Włostowa z drogi na Klin

Z samego Klina, z górnego krańca wyciągu narciarskiego dostrzec można nawet nad doliną Sokołowca Karkonosze. Grzbietowa droga dochodzi do granicy lasu. Ok. 100 metrów za zielonym szlabanem dochodzimy do poprzecznej drogi, którą przebiega szlak czerwony. Wędrujemy nią w prawo, dość wygodnym traktem, który trawersuje zbocza Klina i Turzyny. Po prawej, co jakiś czas otwierają się typowe dla Gór Kamiennych suche dolinki.

Pejzaż z Karkonoszami w tle

Widok z Klina na Karkonosze

Wreszcie szlak schodzi na siodło pod Turzyną – na przedzie wyrasta zalesiona piramida Jeleńca (902 m) – najwyższej kulminacji tej części Gór Kamiennych. Z lewej dołączają znaki niebieskie, z prawej – żółte. Za podłużnym siodłem szlaki znów jednak się rozchodzą.

View towards Jeleniec (902 m) Skalna Brama (Rocky Gate) near Rogowiec

Jeleniec spod Turzyny / W Skalnej Bramie

Niebieski biegnie pod górę zarastającym grzbietem Jeleńca, który za pozbawioną widoków kulminacją zwęża się do wąskiej grani. Po lewej, między drzewami prześwituje trawiasta wyżyna Rybnicy Leśnej zamknięta Górami Czarnymi w paśmie Gór Wałbrzyskich. Strome zejście sprowadza nas na przełączkę między Jeleńcem a Rogowcem z węzłem szlaków w tzw. Skalnej Bramie.

Pod Rogowcem Pod Rogowcem

Skalna Brama jesienią

Przy Skalnej Bramie znajduje się krzyż i punkt widokowy z ławeczkami nad niewielkim urwiskiem z panoramą Głuszycy oraz Gór Sowich – Włodarza, Sokoła, Małej i Wielkiej Sowy. W okolicy w lesie znajdują się liczne bloki skalne.

Pod Rogowcem View from Skalna Brama towards Wielka Sowa (1015 m)

Punkt widokowy przy Skalnej Bramie

Sharp rock near Skalna Brama Pod Rogowcem

Rejon Skalnej Bramy / Zwaliska pod Rogowcem

Od Skalnej Bramy za znakami żółtymi podchodzimy stromo, choć krótko na stożek Rogowca z pozostałościami zamku na szczycie. Choć z zamku pozostało niewiele – fundamenty i resztki murów, widać jego doskonałe wkomponowanie przez budowniczych w skalne otoczenie.

Pod Rogowcem Pod Rogowcem

Skalne zwaliska Rogowca

Rozkoszujemy się widokami z ruin na opadającą z płaskowyżu Rybnicy Leśnej dolinę Rybnej z wyspami Dzikowca Wlk. i Chełmca w tle oraz wałem Janowickich Rudaw na horyzoncie. Na północy mamy z kolei Góry Czarne z Rybnickim Grzbietem, najwyższą w Górach Wałbrzyskich – Borową oraz Wołowcem. Z Rogowca schodzimy do Skalnej Bramy. Powrót na Przeł. Trzech Dolin – za znakami żółtymi, trawersem południowych stoków pasma Jeleńca.

View from Rogowiec towards Rybnica Lesna Borowa (854 m) and Rybnicki Grzbiet from Rogowiec

Widoki z Rogowca na rybnicki płaskowyż i Góry Czarne

parking przy Andrzejówce w google sv:

MAPA TRASY

W MAPY.CZ

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Reklama

4 myśli na temat “Skalna Brama

Dodaj własny

 1. Przed chwila napisałam, że mogłabym co tydzień iść w Bialskie i Masyw Śnieznika, ale też co tydzień mogłabym w okolice Andrzejówki!
  Czasu i zycia nie starcza na, tyle innych miejsc prosi sie o zobaczenie, przejście chociaż raz, a człowieka ciagnie w te znane.

  Inaczej mówiąc, mam problem z odpowiedzia na pytanie w Twojej ankiecie obok, łatwiej byłoby mi powiedziec, w które góry najrzadziej docieram, bo lubię wszystkie;)

 2. Właśnie, czytając jakiś czas temu Twój opis, zaglądnąłem w te rejony. Start z Wałbrzycha żółtym przez Zamek Nowy Dwór, Przełęcz Kozią; potem niebieskim do zamku Rogowiec; żółtym do Andrzejówki; zielonym z powrotem do Wałbrzycha. Wniosków kilka: niby nic a górki wymagające szczególnie przy podejściach i zejściach momentami 50% w liściach po kostki (ślisko jak pieron!). Trafiłem w zamku Rogowiec na pieczenie kiełbasek przez inną ekipę, a że przy akurat dobrej widoczności więc uczta dla żołądka i oczu :).
  No i Andrzejówka – od lat jedna z najlepszych kuchni jeśli chodzi o schroniska górskie. Oby tak dalej.

  Pozdrawiam.

  1. Najlepsze jest zejście z Rybnickiego Grzbietu do Rybnicy Małej ;) A Góry Kamienne i Wałbrzyskie mimo małej wysokości bezwzgl. należą do najbardziej wymagających w Sudetach.

   1. Oj tak, to zejście dało w kość głównie ze względu na mokre liście. Z ciekawości zrobiłem analizę tego zejścia z mojego gps: odcinek 600m, różnica wysokości 170m, max nachylenie 44stopnie, średnie nachylenie 30stopni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: