Jagniątków – niebieski i czarny – Czarny Kocioł Jagniątkowski – zielony – schronisko pod Łabskim Szczytem – czerwony i niebieski, potem czarny – Jagniątków. 17,5 km. Ok. 800 m różnicy wzniesień.

W Jagniątkowie zatrzymujemy się na parkingu przy tzw. Domu Hauptmanna. Dla nie zmotoryzowanych – dojeżdża tu również komunikacja miejska linia nr 15 z Jeleniej Góry, a bilet jest w granicach miasta (przystanek w Jeleniej Górze – m.in. przy teatrze na ul. Wojska Polskiego). Od parkingu czeka nas dość monotonne, choć niezbyt strome, podejście długim ramieniem opadającym przez Paciorki ze Śmielca (1424 m n.p.m.). Za ośrodkiem KPN szlak wchodzi w las (ze skraju widoki na Jagniątków i Grzybowiec) i wznosi się, mijając kolejne drogi nawracalne: I, II i III.

Grzybowiec - view from slopes of Śląski Grzbiet Spring in the forest

Widok na Jagniątków i Grzybowiec ze szlaku niebieskiego / Koralowa Ścieżka między II i III Drogą nawracalną

Przy III Drodze, dokąd podejście wymaga już odrobiny wysiłku i drewnianej wiacie napotykamy szlak czarny, który prowadzi kilkaset metrów w lewo III Drogą, by odbić następnie w prawo do góry, niedawno odnowionym chodnikiem. Wychodzimy z ciemnego świerkowego boru tuż przy mostku nad Wrzosówką, w jej górnym biegu.

Cascades on the Wrzosowka stream The valley of Wrzosowka

Wrzosówka nad III Drogą nawracalną

Odtąd będzie nam towarzyszył szum potoku, który bystro opada spod ścian Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, które wyłaniają się zza świerkowego lasu przed nami.

Cascades of Wrzosowka Wrzosówka stream

Szlak czarny w dolinie Wrzosówki

Przekraczamy morenę i wkraczamy przy okazałym głazie na zarastającą Jaworową Łąkę w dolnej części Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Farewell to the snow Giant block at the Sycamore Meadow

Przed moreną Czarnego Kotła / Głaz na Jaworowej Łące

Przez podmokłą łąkę przeprowadzono ciąg kładek, którym przebiega znakowana zielono Ścieżka nad Reglami – dalszy etap naszej wędrówki. Przed jego podjęciem warto jednak odpocząć na nasłonecznionym mostku, kontemplując górski pejzaż urwisk opadających ze Śląskiego Grzbietu.

Sciezka nad Reglami Streaming sun

Odpoczynek w Czarnym Kotle / Wrzosówka w Czarnym Kotle

Po odpoczynku kierujemy się w stronę zachodnią za znakami zielonymi, które dochodzą do krańca Jaworowej Łąki i krótko podchodzą do Rozdroża pod Śmielcem, gdzie naszą trasę przecina szlak niebieski.

Footbridge through the wet land  Jaworowa Laka

Ścieżka pod Reglami w Czarnym Kotle Jagniątkowskim

Trawersujemy zbocza Śmielca, nieznacznie się wznosząc – po prawej otwierają się widoki na spłaszczenie grzbietowe z Paciorkami oraz Kotlinę Jeleniogórską na drugim planie, na wprost, nad świerkowy zniszczony drzewostan wyrastają ściany Dużego Śnieżnego Kotła.

Na Ścieżce nad Reglami Widok ze Ścieżki nad Reglami

Na Ścieżce nad Reglami między Rozdrożem pod Śmielcem a Rozdrożem pod Wlk. Szyszakiem

Na rozdrożu pod Wlk. Szyszakiem przecinamy kolejny już szlak niebieski. Za krzyżówką szlaków ścieżka przedziera się przez górnoreglowy bór (uwaga na znaki) i wychodzi z niego na porośniętą kosówką morenę Śnieżnych Kotłów. Przed nami rozpościera się piękna panorama Dużego Śnieżnego Kotła.

Duzy Sniezny Kociol (Great Snowy Cirque) Duzy Sniezny Kociol (Great Snowy Cirque)

Widok na Duży Śnieżny Kocioł (maj/sierpień)

Przekraczamy pokryty kamiennym rumowiskiem wał i rozpoczynamy zejście na dno kotła, mając po prawej malownicze Śnieżne Stawki, po lewej ponure urwiska opadające z szerokiej wierzchowiny między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem.

Śnieżne Stawki Crags in Duzy Sniezny Kociol

Widok na Śnieżne Stawki / W Dużym Śnieżnym Kotle

Kamienista ścieżka wije się, sprowadzając na brzeg pierwszego ze Śnieżnych Stawków. Z przejrzystej, płytkiej wody sterczą potężne skalne bloki.

Południowy Śnieżny Stawek Rocks on the side of one of Snowy Pools

Pd. Śnieżny Stawek

Ścieżka przewija się brzegiem stawku, mijając kolejne głazy.

In Duzy Sniezny Kociol (Great Snowy Cirque) In Duży Śnieżny Kocioł

Szlak zielony nad Śnieżnym Stawkiem

W górze widnieje budynek stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. Dróżka znowu się wznosi, wychodząc ponad drugi ze Śnieżnych Stawków.

Duży Śniezny Kocioł Ice Pool

Widok z dna Dużego Kotła na grzędę między Kotłami / Śnieżne Stawki

Z uwagi na ochronę przyrody następny odcinek szlaku przeznakowano – poniżej opisany jest stary przebieg przez Mały Śnieżny Kocioł. Opis nowego odcinka zamieszczono przy trasie: Z Michałowic na Śnieżne Kotły.

Ice on Snowy Pools One of Snowy Pools

Śnieżne Stawki

Coraz bardziej stromo, wśród kosodrzewiny wychodzimy na ramię między Dużym i Małym Kotłem, zostawiając za sobą Śnieżne Stawki na tle Śmielca.

Smielec (1424) - a view from Snowy Pools Widok na Śnieżne Stawki

Śmielec ze ścieżki do Małego Śnieżnego Kotła

Szlak przechodzi na drugą stronę zbocza i zbudowaną z głazów percią, wiedzie zakosami w głąb Małego Śnieżnego Kotła.

Rocky rib between both Snowy Cirques Path to Mały Śnieżny Kocioł

W Małym Śnieżnym Kotle

Ścieżką wśród łubinów obniżamy się ku zamykającej kocioł morenie.

In Maly Sniezny Kociol Scree in Maly Sniezny Kociol (Little Snowy Cirque)

Żleby w Małym Śnieżnym Kotle

Wychodzimy na skraj moreny – przed nami otwiera się widok na Góry Izerskie, w tyle pozostawiamy Śmielec i Wielki Szyszak.

Looking towards the horizon Northern slopes of Wielki Szyszak

Widoki znad Małego Kotła

Teraz wąską percią ze skalnych bloków trawersować będziemy północne stoki Łabskiego Szczytu. Rekompensatą dla niezbyt wygodnej wędrówki są widoki na Szrenicę…

Traversing slopes of Łabski Szczyt Szrenica - view from slopes of Łabski Szczyt

Ścieżka nad Reglami pod Łabskim Szczytem / Widok na Szrenicę

… rozłożoną pod Wysokim Kamieniem Szklarską Porębę oraz centralną część Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich z Wysoką Kopą.

Szklarska Poręba - view from Ścieżka nad Reglami Panorama of Góry Izerskie

Wysoki Kamień / Wysoka Kopa i Izerskie Garby – widoki ze Ścieżki nad Reglami

Przekraczamy pas zniszczonego lasu. Szrenica przybliża się ku nam, urwiska Śląskiego Grzbietu oddalają. Wreszcie okrążamy lej niszy Łabskiego Kotła i wychodzimy na skraj rozległej hali pod Łabskim Szczytem z drewnianym budynkiem schroniska i imponującym widokiem na otoczenie doliny Kamiennej.

Mokre Rozdroże Łabski Kocioł

Dojście do schroniska pod Łabskim Szczytem / Zbocza Łabskiego Szczytu z hali pod Łabskim Szczytem

Od schroniska pod Łabskim Szczytem szlak czarny prowadzi w prawo, w dół wąską ścieżką w dolinę potoku. Po lewej widnieje na lesistym grzbiecie zgrupowanie Borówczanych Skał.

Tourist hut on slopes of Łabski Szczyt  Borowczane Skaly (Cranberries Rocks)

Początek szlaku czarnego / Borówczane Skały

Szlak czarny prowadzi łagodnym trawersem wyprowadzając na boczne ramię opadające z Gawr ku Borówczanym Skałom – po lewej otwiera się widok na Szrenicę. Tu nadchodzi czas decyzji – najkrótsza droga prowadzi prosto za znakami czarnymi, niestety zejście do II Drogi Nawracalnej przy Wysokim Moście jest dość kamieniste i pozbawione widoków. Alternatywą jest prowadzący w prawo, trawersem poniżej Śnieżnych Kotłów szlak czerwony, gdzie miejscami możemy liczyć na ładne panoramy – dojdziemy nim do szlaku niebieskiego, którym z kolei zejście jest strome i po deszczach dość mokre. Wariant II jest nieco dłuższy, oba zaś po monotonnej wędrówce lasami w dolnej części doprowadzą do Trzech Jaworów i asfaltowej drogi Michałowice – Jagniątków, którą powrócimy do punktu wyjścia przy Domu Hauptmanna.

Szrenica - view from area of Borówczane Skały II Droga nawracalna

Widok na Szrenicę znad Borówczanych Skał / Jesień na II Drodze Nawracalnej

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Reklamy