Niemojów

Malowniczo położona wieś łańcuchowa (ok. 500-500 m n.p.m.) rozciągnięta w dolinie Dzikiej Orlicy, na granicy z Czechami. Założona w 2 połowie XVI wieku, szybko zyskała renesansowy dworek miejscowych sołtysów, z którego pozostały niestety zarośnięte ruiny. Po wojnie trzydziestoletniej we wsi rozwinęło się hutnictwo żelaza, jednakże największy rozkwit Niemojowa przypada na wiek XVIII, kiedy to miejscowość pozostawała w dobrach międzyleskich Althannów. Działały tu młyn wodny i bielnik, rozwijało się tkactwo chałupnicze.

Most na Dzikiej Orlicy

Mostek w Niemojowie na Dzikiej Orlicy

W XIX wieku osada stanowiła ośrodek turystyczny i narciarski, po II wojnie światowej restrykcje na granicy z Czechami przyczyniły się do powolnego upadku wsi. We wsi, obok wspomnianych ruin dworu, tuż obok znajduje się późnorenesansowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z końca XVI stulecia, przebudowany na barokowy ok. roku 1716 ze starymi płytami nagrobnymi. Poniżej, przy rzece znajdziemy ruiny młyna wodnego. Przez wieś przebiega szlak zielony z Lesicy oraz czarny – łącznikowy od Solnej Jamy. W pobliżu, po stronie czeskiej (ok. 3 km) znajduje się rezerwat Zemska brana.

Widok na dolinę Orlicy znad Bartoszowic

Widok na Niemojów znad Bartoszowic

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJA WYCIECZKI

W PRZEŁOM DZIKIEJ ORLICY

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: