Szlakiem zagubionych wsi

Przeł. Puchaczówkabez znaków i żółty – Żabnica – czerwony szlak rowerowy (alternatywnie: od Konradowa zielony szlak rowerowy) – Przeł. pod Chłopkiem – znaki czerwone – Przeł. Puchaczówka. Długość: 16 km. Ok. 400 m różnicy wzniesień.

Łatwo dostępna, wyremontowaną i poszerzoną ostatnio szosą Bystrzyca Kłodzka – Stronie Śląskie, Przełęcz Puchaczówka (848 m n.p.m.), mimo sporej popularności położonego u podnóży ośrodka narciarskiego z Siennej, zachowała jednak urok. Samochód zostawiamy albo w najwyższym punkcie szosy (leśny parking po prawej), albo na właściwej przełęczy przy kapliczce. Na przekór większości turystów, którzy wybierają stąd szlaki na Czarną Górę, Śnieżnik lub Igliczną idziemy dokładnie przeciwną stronę.

górny parking na Puchaczówce

Szlak żółty zaczynający się przy pierwszym ze wspomnianych parkingów prowadzi aż prawie na same dno dalekiej stąd Kotliny Kłodzkiej w Żelaźnie. Idziemy nim kawałek jezdnią w stronę Bystrzycy Kłodzkiej, by za świerkowym laskiem po prawej odbić traktem bez znaków, obok sprzedającej sery owczo-kozie bacówki oraz niewielkiego wyciągu, w dół przez łąki. Polna droga prowadzi łagodnie szerokim tu grzbietem Krowiarek między wyspami Czarnej Góry (w tyle) i Suchonia (po lewej), po prawej odsłaniają się widoki na Góry Złote z Jawornikiem Wielkim i Borówkową. Na spłaszczeniu pod Suchoniem z powrotem dołączają znaki żółte, które nieco drogi i przewyższenia nadłożyły, prowadząc obok kaplicy w dawnej Białej Wodzie.

Teren dawnej wsi Biała Woda Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Kaplica w Białej Wodzie / Droga do wsi Marcinków
Wędrujemy za znakami żółtymi w prawo, szeroką drogą wzdłuż brzeziniaka, wprost na północ ku odsłaniającym się za lasem zabudowaniom wsi Marcinków. W tyle zostaje Czarna Góra, po lewej nad płaskim zachodnim grzbietem Krowiarek wyłania się Suchoń  (964 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Krowiarek. Mijamy kolejne pastwiska dla górskiego bydła, w tle odsłania się wał Gór Bystrzyckich.

Cows in Marcinkow Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Bydło pod Suchoniem / Nad Marcinkowem

Stając na polnym rozdrożu nad wsią po lewej mamy ruiny kościoła św. Marcina.

Nad Marcinkowem / Ruiny kościoła w Marcinkowie

Przed nami wznosi się kopulaste łagodne wzniesienie z wianuszkiem małych drzewek na szczycie – to Skowronia Góra (840 m n.p.m.)

 Zejście ze Skowroniej Góry

Droga na Skowronią Górę

Roztacza się z niej wspaniała dookolna panorama obejmująca Masyw Śnieżnika, fragment Hrubego Jesenika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie, a nawet Masyw Ślęży, zaś dalej Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie.

Wierzchołek Skowroniej Góry / Widok ze Skowroniej Góry na Kotlinę Kłodzką i Góry Żelazne

Na okolicznych łąkach, zwłaszcza wiosną, pojawiają się skowronki. Niestety ostatnio krajobraz został nieco zdegradowany przez spore stada bydła mięsnego.

View from Skowronia Gora Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Panorama ze Skowroniej Góry – Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra

Ze Skowroniej Góry kierujemy się dalej prosto grzbietem za znakami żółtymi.

Ladek-Zdroj from Skowronia Gora Clouds over Czernica

Widok ze Skowroniej Góry na Borówkową, Trojak i Królówkę w G. Złotych / Widok ze Skowroniej G. na Wapnisko, w tle masyw Czernicy w G. Bialskich

Szlak nieznacznie się obniża – cały czas towarzyszą nam ładne widoki, choć z tyłu szybko znikają Śnieżnik z Czarną Górą.

Szlak żółty za Skowronią Górą
Obniżając się, mijamy kulminację Żabnicy (727) i dalej schodząc, osiągamy rejon przełęczy (606 m) nad Konradowem, gdzie na rozdrożu w prawo odchodzi czerwono znakowany szlak rowerowy do wsi. Kierujemy się nim w stronę widocznych zabudowań Konradowa, oddalonych o nieco ponad kilometr.
Szlak żółty między Skowronią Górą a Żabnicą
Z Konradowa, który osiągamy w pobliżu barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Św. z XVII-XVIII w. możliwe są dwa warianty przejścia: albo grzbietem, rowerowym szlakiem czerwonym, który przez Karczmisko wyprowadza prosto na Przełęcz pod Chłopkiem (733), albo zielonym szlakiem rowerowym przez Rogóżkę – ten drugi wiąże się z dreptaniem ok. 2,5 km asfaltem w górę Konradowskiego Potoku, aż do kamieniołomu w Rogóżce. Rogóżka to kolejna umierająca wieś z historią. Stare piece wapienne znajdziemy tuż przy szosie, która doprowadzi nas do pozostałego po dawnej kaplicy barokowego krzyża i stóp potężnego, opuszczonego  ostatecznie pod koniec XX wieku, wyrobiska wapieni w ścianie Wapniska.

Old lime-furnace in Konradow Ruins of the chapel in Rogozka

Piece w Rogóżce / Ruiny kaplicy pod Wapniskiem

Od wyrobiska zajmującego niemal cały stok Wapniska  (799 m n.p.m.) pobielona wapiennym pyłem boczna, zielony szlak rowerowy prowadzi pod górę boczną doliną między Wapniskiem i Wilczyńcem.

Lime quarry Quarry in Rogozka

Wyrobisko kamieniołomu w Wapnisku

Z łąk, na których znów napotykamy kamienne ślady po dawnych mieszkańcach ładnie widać w tyle Skowronią Górę. Na grzbiecie, który w tym wariancie osiągamy tuż powyżej Przełęczy pod Chłopkiem (i tu następuje połączenie obu wskazanych wyżej wariantów trasy) napotykamy szlaki zielony i czerwony, które prowadzą do parkingu na Puchaczówce. Wędrujemy z nimi w górę: odcinek przez stok Wilczyńca jest mniej ciekawy, choć z przecinek widać miejscami czapę Śnieżnika.

Depopulated country Snieznik (1425 m) from slopes of Wilczyniec

Zdziczałe drzewka przy ruinach gospodarstwa pod Wapniskiem / Widok z trawersu Wilczyńca na Śnieżnik

Za Wilczyńcem i płytkim siodełkiem wychodzimy jednak na malownicze łąki szczytowe Pasiecznika (893 m n.p.m.), z których ładnie widać z jednej strony Góry Złote, z drugiej Śnieżnik ze Żmijowcem, wreszcie wyniosłą Czarną Górę.

Green trail Puchaczowka - Stronie Slaskie Snieznik from hills over Puchaczowka pass

Góry Złote z północnych zboczy Pasiecznika / Śnieżnik ze szczytowych łąk Pasiecznika

Snieznik & Zmijowiec from Pasiecznik Panorama from Pasiecznik

Chmury nad Śnieżnikiem oraz grzbiet Żmijowca z Pasiecznika / Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra z Pasiecznika

Dróżka przewija się na łąki na przeciwnym zboczu, skąd mamy jeszcze lepszy widok na Czarną Górę oraz pokonaną wcześniej trasę od grzbietu pod Suchoniem po Skowronią Górę, a z niższych partii stoku także na Sienną i Żmijowiec.

Czarna Gora (1205 m) Suchon from Puchaczowka pass

Widok na Czarną Górę z Pasiecznika / Suchoń i Skowronia Góra z Pasiecznika

Skowronia Gora from Puchaczowka pass Sienna from Puchaczowka Pass

Dolina Konradowskiego Potoku z Pasiecznika, w tle Góry Stołowe / Sienna i Żmijowiec znad Przeł. Puchaczówka

Dochodzimy do małej  bacówki, w której można posilić się oscypkiem i żętycą. Przed nami widnieje właściwa przełęcz Puchaczówka z białą kapliczką i wyrównanym placykiem przy zakolu szosy.  Od kapliczki jeszcze ostatnie podejście do górnego parkingu by zamknąć opisaną powyżej malowniczą pętelkę.

In a chalet over Puchaczowka Pass

W bacówce nad Puchaczówką

MAPA TRASY

na cykloserver.cz

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: