Wojciechowice – Wysoka Droga – Przeł. Łaszczowa (592 m) – znaki niebieskie – Kłodzka Góra (765 m) – znaki żółte- Kostra (491 m) – Wojciechowice. 15 km. 500 metrów różnicy wzniesień.

Z Wojciechowic – wsi oddalonej 2 km od Kłodzka idziemy boczną uliczką na wznoszący się na północy grzbiet (samochód można zaparkować przy głównej ulicy wsi za przystankiem PKS w co najmniej kilku miejscach nie objętych zakazem postoju).

Możliwość postoju w Wojciechowicach

Koło starej kapliczki wychodzimy na tzw. Wysoką Drogę, dawniej uczęszczany trakt łączący Kłodzko z Ząbkowicami Śląskimi. Następny odcinek prowadzi drogą w prawo, przez rozległe łąki z widokami na Góry Bardzkie oraz Góry Stołowe i Sowie w oddali. Po prawej odsłania się grzbiet Gór Bardzkich od Przeł. Łaszczowej po Kłodzką Górę.

Wysoka Droga Na Wysokiej Drodze

Na Wysokiej Drodze

Za pasem łąk przekraczamy kolejne pasemka lasu, cały czas się wznosząc bocznym ramieniem Gór Bardzkich. Po lewej przesuwają się okolice Przełęczy Bardzkiej, po prawej przybliża stromy stożek Ostrej Góry.

Ostra Góra z Wysokiej Drogi Okolice Przeł. Bardzkiej

Ostra Góra i Kłodzka Góra / Okolice Przeł. Bardzkiej ze stoków Mysiej

Wreszcie teren się wyrównuje i w lesie, trawersem Mysiej dochodzimy do szosy Kłodzko – Laskówka, a po ok. 300 metrach drogą pod górę na siodło Przełęczy Łaszczowej (592 m n.p.m.) z leśnym parkingiem i drewnianymi wiatami dla turystów. Z lewej dołączają znaki niebieskie z Barda, którymi idziemy leśnym duktem w prawo, rozpoczynając podejście północnym ramieniem Ostrej Góry. Z przecinki nad przełęczą widać lesiste kopy Gór Bardzkich – Zaroślaka, Ospówkę, Wysoki Kamień i Dębnik. A potem wchodzimy w gęsty las.

Przełęcz Łaszczowa Widok znad Przeł. Łaszczowej

Na Przeł. Łaszczowej / Widok znad Przeł. Łaszczowej na Wysoki Kamień

Szlak mozolnie podchodzi zboczami Ostrej Góry. Gdy wydaje się, że najgorsze podejście jest za nami do pokonania zostaje ostatni, bardzo stromy odcinek. Szczyt Ostrej Góry, na którym kiedyś stała wieża widokowa niestety, mimo izolowanego położenia pozbawiony jest panoram. Okazały buk znaczy koniec strefy przewagi świerka. Odtąd na dalszym odcinku grzbietu między Ostrą a Kłodzką Górą, znaczonego niezbyt wyraźnymi kulminacjami zaczyna dominować buczyna.

Na szczycie Ostrej Góry Szlak z Ostrej G. na Kłodzką G.

Okazały buk na szczycie Ostrej Góry / Buczyna między Gajnikiem a Kłodzką Górą

Kolejne podejście stokiem kopiastej Szerokiej Góry wyprowadza na zalesione siodło tuż pod szczytem Kłodzkiej Góry. Tu skręcamy na szlak żółty, który po kilkuset metrach wyprowadza na pozbawiony widoków wierzchołek (765 m n.p.m.) To najwyższy punkt trasy, za którymi droga zaczyna się zdecydowanie obniżać.

Przedwiośnie na Kłodzkiej Górze Zejście z Kłodzkiej G.

Szczyt Kłodzkiej Góry / Zejście z Kłodzkiej Góry

Na spłaszczeniu stokowym napotykamy krzyż i kapliczkę z Chrystusem frasobliwym – znany motyw w polskiej sztuce ludowej, obrazujący obnażonego z szat Jezusa oczekującego na Kalwarii na przybicie do krzyża. Za kapliczką szlak zakręca w lewo i bardzo stromo schodzi na przełęcz pod Jedlakiem (658 m n.p.m.).

Krzyż pod Kłodzką G. Kapliczka przy szlaku żółtym

Krzyż i kapliczka pod Kłodzką Górą

Z siodła podchodzimy krótko na Jedlak, z którego grzbietu między drzewami można dostrzec grzbiet Ostrej i Kłodzkiej Góry. Za Jedlakiem kolejne strome zejście, a następnie w gęstym lesie mijamy jeszcze dwa niewybitne wzniesienia by w końcu wyjść na grzbiet Kostrej (491 m n.p.m.) z widokami na Góry Bardzkie i Góry Bystrzyckie po drugiej stronie.

Na Jedlaku Droga na Kostrej

Na grzbiecie Jedlaka / Ostra Góra i Kłodzka Góra z Kostrej

Za Kostrą droga wciąż się obniża, dochodząc do skrzyżowania z szosą z Jaszkówki poniżej zajazdu „Kukułka”. Roztacza się stąd panorama otoczenia Kotliny Kłodzkiej z Masywem Śnieżnika, Górami Bystrzyckimi i Stołowymi.

Brzózki pod Kostrą Zajazd Kukułka

Brzózki na Kostrej / Przy „Kukułce”

Pod „Kukułką” skręcamy w prawo w asfaltową drogę, która obniża się z rozległymi widokami na Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, w tym położone w cieniu Ostrej i Kłodzkiej Góry Wojciechowice. Widać stąd praktycznie całą trasę, którą pokonaliśmy – od Wysokiej Drogi po Kostrą. Jezdnią schodzimy do Wojciechowic, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.

W Górach Bardzkich Widok znad Wojciechowic na G. Bardzkie

Droga z Kukułki do Wojciechowic / Ostra i Kłodzka Góra ze zboczy Kostrej

MAPA TRASY

w google maps

na cykloserver.cz

Reklamy