Karpacz Biały Jar – znaki czerwone – rozdroże pod Grabowcem (650 m n.p.m.) – znaki niebieskie – Dobre Źródło (650 m n.p.m.) – znaki żółte – Kościół Wang (850 m n.p.m.) – znaki niebieskie – Karpacz Biały Jar. 12 km. Różnica wzniesień: 400 metrów.

Przyjemny spacer przez Pogórze Karkonoskie.

Karpacz Biały Jar

Z Białego Jaru idziemy główną ulicą Karpacza (Konstytucji 3 Maja w dół, zboczami Sosnowca (727 m). Za apteką Pod Złotą Wagą szlak czerwony skręca w lewo i przez niewielki skwer sprowadza nas do zapory na Łomnicy, którą przekraczamy kamienną koroną.

Dusk in Karpacz Water dam in Karpacz

Ul. Konstytucji 3 Maja, w tle Kowarski Grzbiet / Zapora na Łomnicy

Na dalszym odcinku szlak czerwony został w porównaniu do poniższych zdjęć przeznakowany i wiedzie w prawo, okrążając  Karpatkę (727 m n.p.m.) oraz wyprowadzając na ul. Myśliwską w rejonie wyciągów przy stoku narciarskim Karpatka. Stąd prowadzi ulicą w górę i pod hotelem Dziki Potok, skręca w prawo, w dolinę strumienia o tej samej nazwie.

Widok z Karpacza Płóczek na Śnieżkę Karpacz Płóczki

Śnieżka z Karpacza Płóczek / Widok z ul. Myśliwskiej na Rudawy Janowickie

Za doliną Dzikiego Potoku wchodzimy w las, wznosząc się na wschodnie ramię Czoła. Na grzbiecie przekraczamy dukt wiodący z Przełęczy pod Czołem do Miłkowa i trawersem wschodnich stoków Czoła dochodzimy do Przełączki (720 m n.p.m.), gdzie na polanie po lewej wznoszą się zabudowania domu wczasowego „Lubuszanin”. Znaki czerwone przecinają szlak żółty z Karpacza Górnego do Sosnówki Dolnej i podchodzimy południowym zboczem Grabowca (784 m n.p.m.) do grupy przyczajonych w świerkowym lesie skałek.

Rocks on slopes of Grabowiec Ostra on Grabowiec

Ostra na Grabowcu / Mała na Grabowcu

Za Ostrą i Małą dochodzimy do okazałej Patelni. Skała jest łatwo dostępna od drugiej strony – należy ją obejść ścieżką od północy, która wywija się na jej płaski,  rozległy wierzchołek.

Patelnia on Grabowiec Walls of Patelnia

Patelnia od strony czerwonego szlaku / Ściany Patelni

Widoki z Patelni ograniczają niestety sąsiednie świerki i brzozy. Pomiędzy nimi zobaczymy jednak wycinki Śląskiego Grzbietu Karkonoszy od Małego Szyszaka po Szrenicę oraz Wysokiego i Kamienieckiego Grzbietu Gór Izerskich.

On Patelnia (Frying pan) View from Grabowiec

Śląski Grzbiet Karkonoszy z Patelni

Góry Izerskie from Patelnia Flat top of Patelnia

Widok z Patelni na Góry Izerskie / Płaski szczyt Patelni

Od Patelni znakowana czerwono ścieżka stopniowo traci wysokość, wyprowadzając na spłaszczenie północnych stoków Grabowca z polanką i ruinami prewentorium z okresu międzywojennego. Tu zbaczamy na szlak niebieski i wędrujemy nim w lewo na zachodni stok Grabowca.

Ruins of rest house on Głaśnica Wood alley to St. Anne's chapel

Ruiny prewentorium nad Miłkowem / Droga pod Grabowcem

Dochodzimy barokowej kaplicy św. Anny i bijącego tuż poniżej Dobrego Źródła, skąd mamy ograniczony widok na Góry Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską.

Baroque chapel on slopes of Grabowiec Spring on Grabowiec

Kaplica św. Anny na Grabowcu / Dobre Źródło

Przy kaplicy napotykamy znaki żółte, które po kilku minutach wyprowadzają nas z powrotem na Przełączkę nad Lubuszaninem.

Panorama from St. Anne's chapel  Kotlina Jeleniogórska from Grabowiec

Widok spod kaplicy św. Anny na G. Izerskie / Widok na Kotlinę Jeleniogórską

Szlak czerwony, którym przyszliśmy z Karpacza prowadzi tu w lewo, my zaś w prawo rozpoczynamy podejście na najwyższy szczyt Pogórza Karkonoskiego – Czoło (874 m n.p.m.). Na wierzchołku góry znajdują się niewielkie skałki Wieżyce. Ongiś widokowe południowe zbocze niemal całkowicie już zarosło. Na szersze widoki możemy liczyć z Przełęczy pod Czołem (820 m n.p.m.), która znajduje się tuż poniżej, przy pierwszych zabudowaniach Karpacza Górnego.

Sniezka - view from Przelecz pod Czolem Clouds on slopes of Sniezka

Śnieżka z Przełęczy pod Czołem

Szlak żółty wychodzi na szosę Sosnówka – Karpacz i prowadzi nią do dużego parkingu, za którym wraz ze znakami zielonymi skręca w prawo, dochodząc do granicy lasu nad kościołem Wang.

Vang church in Karpacz Kościół Wang w Karpaczu

Wang church Świątynia Wang

Kościółek Wang

Od kościoła Wang do Białego Jaru można dotrzeć za znakami niebieskimi (najkrótsza droga), które ścinają zakręty głównej ulicy, po lewej mijając moloch hotelu Gołębiewski.

Karpacz Górny Sniezka & Mala Kopa

W Karpaczu Górnym, w tle Kowarski Grzbiet / Śnieżka ze zboczy Husyckiej Górki

MAPA TRASY
Najdete nás na mapy.cz

Reklamy