Kalwaria (582 m n.p.m.)

Zwana też Bardzką Górą – zalesione wzniesienie w Grzbiecie Wschodnim Gór Bardzkich, stromo wznoszące się nad przełomem Nysy Kłodzkiej i miastem Bardo. Na szczyt prowadzi z Barda obok tzw. źródełka Marii ciąg kapliczek pątniczych. Wieńczy go barokowa kaplica Matki Boskiej Płaczącej z roku 1619 wystawiona na wierzchołku, w miejscu, gdzie na przełomie XIV i XV wieku, przed okresem wojen husyckich miała objawić się Matka Boża. Na skale, nad którą znajduje się obecnie ołtarz kaplicy miał odcisnąć się ślad stopy Maryi, zrekonstruowany za budynkiem.

On top of Kalwaria

Szczyt Bardzkiej Góry

Na zachodnim zboczu Kalwarii, na wysokości 300-400 m n.p.m. znajduje się potężny obryw skalny. Osuwisko powstało w sierpniu 1598 r. kiedy to po długim okresie deszczy Nysa Kłodzka podmyła osłabiony stok, powodując osunięcie się mas skalnych oraz ziemi, które z impetem wpadły w nurt rzeki. Ta, powstrzymana przez osuwisko, rozlała się na niższe zabudowania Barda. Rzeka, co mieszkańcy przypisali cudownemu wstawiennictwu Matki Boskiej Bardzkiej, utorowała sobie jednak przepływ przez przeszkodę, dzięki czemu miasto ocalało przed jeszcze gorszym kataklizmem. Potężne głazy i usypiska u stóp obrywu można i dziś oglądać przy ścieżce rowerowej z Barda do Janowca.

Remnants of medieval castle in Bardo

Ruiny średniowiecznego zamku na stokach Bardzkiej Góry

Na górnym skraju zarosłego dziś znacznie urwiska postawiono krzyż, spod którego roztacza się panorama Barda i Przełomu Bardzkiego. Na bocznym, zachodnim ramieniu Bardzkiej Góry znajdują się również ruiny zamku z początków XIV wieku. Bardo stanowiło wówczas gród na granicy księstwa świdnickiego z Czechami. Warownia uległa zniszczeniu prawdopodobnie podczas wojen husyckich, zaś część pozostałych gruzów wpadła do Nysy Kłodzkiej wraz ze wspomnianym wyżej osuwiskiem. Dziś można podziwiać jedynie odsłonięte fundamenty zamku obrazujące plan tego obronnego założenia. Na szczyt Kalwarii biegnie szlak niebieski z Barda (prowadzący dalej na Kłodzką Górę i Przełęcz Kłodzką), na Obryw Skalny – szlak zielony, prowadzący dalej do Złotego Stoku, do zamku można dojść od powyższego szlaku specjalnie znakowaną ścieżką.

Obryw Skalny ze zboczy Różańcowej

Obryw Skalny na stokach Kalwarii

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

z BARDA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: