Kudowa-Zdrój

Miasto (ok. 10 tys. mieszkańców) i uzdrowisko przy granicy polsko-czeskiej w Obniżeniu Kudowy, nad potokiem Bystra, dopływem Metuji. Prawa miejsce Kudowa otrzymała dopiero w roku 1945. Rozwinęła się z XIV-wiecznej wsi zwanej Chudoba, potem – od sąsiedniej, starszej Czermnej (dziś dzielnicy Kudowy) – Czermeńskimi Łaźniami). Miejscowe źródła mineralne odkryto pod koniec XVI wieku – jedno z nich wymieniane jest w Glaciographii Aeluriusa z roku 1625. W roku 1636 wzniesiono pierwsze, drewniane urządzenia kąpielowe.

Jednak prawdziwy rozwój i wzrost popularności położonego od XVIII wieku nad samą austriacko-pruską granicą uzdrowiska przyniósł wiek XIX. W roku 1905 do Kudowy doprowadzono linię kolejową z Kłodzka. Obecnie w granicach administracyjnych Kudowy znalazły się dawne wsie Czermna, Pstrążna, Słone, Jakubowice i Brzozowie, zaś przysiółki miasta (Bukowina Kłodzka z ośrodkiem hematologii dziecięcej „Orlik”) sięgają niemal na sam grzbiet Błędnych Skał (ok. 750 m n.p.m.).

Fountain in the park of Kudowa

Pijalnia w Kudowie-Zdroju

W samym zdroju leży rozległy park przechodzący w las na zboczach Góry Parkowej z XIX-wiecznymi zabudowaniami uzdrowiskowymi. Dostępne są trzy źródła: Śniadecki, Marchlewski, Moniuszko (dwa z nich w pijalni za drobną opłatą). W dolnej części parku znajduje się łabędzi staw. W Zakrzu stoi barokowy kościół św. Katarzyny z 1679 roku, w Czermnej – kościół św. Bartłomieja, w Słonem – kościół Narodzenia NMP z początku XX wieku, w tzw. Zielonej Dolinie (k/Brzozowia) – kaplica Matki Bożej Bolesnej z 1887 roku. Z Kudowy-Zdroju biegnie szereg szlaków turystycznych: na Błędne Skały (czerwony i zielony), do Brzozowia (niebieski), do Dusznik-Zdroju (czerwony) oraz na Kruczą Kopę (zielony).

Large chess in Kudowa

Plenerowe szachy w parku zdrojowym

 

MAPA

TRASY W POBLIŻU

Jarkowskie Piekło

Lewińskie kopy

Lewińskie łąki

Wzgórza Lewińskie

Kościół w Brzozowiu kryty gontem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: