Bielice

Wieś (ok. 700-750 m n.p.m.) położona w wąskiej dolinie Białej Lądeckiej, tuż poniżej jej źródeł, na granicy Gór Bialskich i Złotych. Nad wsią od wschodu góruje Kowadło, od zachodu lesisty masyw Płoski i Czernicy. Osadę założono na początku XVII wieku przy dawnym trakcie do wsi Kamenna. Początkowo dominowało tu rolnictwo, potem przemysł drzewny. W szczytowym okresie rozwoju (koniec XIX wieku) Bielice liczyły prawie 500 mieszkańców, obecnie jest tu ich kilkudziesięciu W okresie dwudziestolecia międzywojennego działało tu aż pięć tartaków, pozyskując bogactwo drewna okolicznych puszcz. Wtedy też powstała rozebrana po wojnie niewielka elektrownia wodna na Białej Lądeckiej, skocznia narciarska i tor saneczkowy. Pod koniec XVIII wieku we wsi wzniesiono skromny barokowy kościół (obecnie kościół św. Wincentego i Walentego w dolnej części wsi).

Crossroads in Bielice

Leśniczówka w Bielicach

W wieku XIX Bielice stały się wsią letniskową – kuracjusze lądeccy podążali tędy w Wysoki Jesionik, powstawały kolejne gospody i schronisko. Po II wojnie światowej Bielice wyludniły się i stały zamkniętą strefą przygraniczną. W latach 50-tych miał tu pracować jako kierowca leśny pisarz Marek Hłasko, autor opowiadania „Następny do raju”. Ruch turystyczny ożywił się ponownie w latach 70-tych – do dziś Bielice pozostają jednak cichą osadą zagubioną wśród gór, do której prowadzi jedna ślepa droga. Są punktem wyjściowym w czeskie i polskie Góry Złote i Bialskie. Przez wieś przebiegają dwa szlaki turystyczne: żółty – do Stronia Śląskiego przez Czernicę i zielony – z Lądka-Zdroju przez Płoszczynę na Śnieżnik.

Widok na Bielice z Kowadła

Widok na Bielice z Kowadła

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z BIELIC PRZEZ BIALSKI WOREK

Jedna myśl na temat “Bielice

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: