Jezioro Nyskie

Zwane też Jeziorem Głębinowskim – zbiornik retencyjny o powierzchni 2077 ha, utworzony w roku 1971 poprzez spiętrzenie wód Nysy Kłodzkiej tuż przed miastem Nysa. Betonowo-ziemna zapora ma długość 2 kilometrów i wysokość do 20 metrów. Maksymalna pojemność zbiornika wynosi ponad 123 mln m3, przy jego krańcu działa elektrownia wodna. W zbiorniku łączą się z Nysą Kłodzką jej dopływy Świdna, Widna i Biała Głuchołaska. Ta ostatnia wypływa spod Pradziada w Wysokim Jesioniku, malowniczo majaczącym za taflą jeziora oglądanego z północnego brzegu. Z kolei, za wschodnim skrajem zbiornika wystaje charakterystyczny stożek Biskupiej Kopy w Górach Opawskich.

Nyskie lake

Jezioro Nyskie

Obok funkcji przeciwpowodziowej Jezioro Nyskie jest popularnym miejscem odpoczynku i sportów wodnych, zaś przy zejściach do jeziora w okolicy Nysy i przyległych wsi na północnym brzegu urządzono plaże nazwane dość szumnie „Riwierą Nyską”. Plaże te tłumnie oblegane w cieplejsze dni, co niestety odbija się na ich czystości. Nad akwenem mają również swoje gniazda liczne ptaki, w tym mewy, rybitwy rzeczne, czaple, biegusy i różne gatunki kaczek. Bogactwo ryb doceniają również wędkarze.

Nyskie lake with Hruby Jesenik in the background

Widok na Hruby Jesenik za taflą zbiornika nyskiego

MAPA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: