Nowa Bystrzyca

Wieś u zbiegu Bystrzycy Łomnickiej i wpadającego do niej potoku Mała Bystrzyca, położona przy drodze z Bystrzycy Kłodzkiej na Przełęcz Spaloną. Powstała przypuszczalnie w wieku XIV, choć pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1414. W wieku XVI-XVIII należała do sąsiedniej Bystrzycy Kłodzkiej. Jej przysiółki wspinają się na zbocza Gór Bystrzyckich na wysokość niemal 800 m n.p.m. Przy szosie na Przełęcz Spaloną stoi za kamienną bramą drewniany kościół NMP. Pierwotnie istniała tu wzniesiona w roku 1631 kaplica cmentarna rozbudowana w roku 1726 na obecną świątynię.

Nowa Bystrzyca

Nowa Bystrzyca – kościół drewniany

Nad nawą wznosi się wieżyczka z latarnią i przerośniętym cebulastym, barokowym, blaszanym hełmem (tzw. styl bizantyjski). Czterospadowemu dachowi kościoła przywrócono po roku 2000 dawne gontowe pokrycie. Wyposażenie ma charakter późnobarokowy i obejmuje m.in. ołtarz główny z figurami św. Anny, Marii i Jakuba z roku 1710, ambona z wyobrażeniami czterech ewangelistów i chór z prospektem organowym. We wsi znajdziemy także stare chaty sudeckie z XIX wieku.

Graveyard in Nowa Bystrzyca

MAPA

Wooden church in Nowa Bystrzyca

Kościół w Nowej Bystrzycy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: