Czyli czeska Szwajcarka. Najstarsze schronisko w Wysokim Jesioniku położone (ok. 1310 m n.p.m.) przy szlaku czerwonym z Czervenohorskego sedla na Pradziad, tuż pod wierzchołkiem Malego Deda. Już pod koniec XVIII stulecia znajdował się tu drewniany szałas pasterski, rozbudowany w roku 1829 przez właścicieli miejscowych dóbr – rodzinę Liechtenstein z Wielkich Łosin. Jego opiekunem był Szwajcar Johan Aegerter, stąd nazwa dzisiejszego obiektu. W szałasie często zatrzymywali się wędrowcy w drodze na Pradziad, oddalony o niecałe 3 kilometry.

Pod Szwycarną

Szwycarna, w tle Pradziad

W 1887 roku z inicjatywy właścicieli tych ziem postawiono obecne schronisko, przy którym znajdują się obecnie dzwonnica, źródełko i niewielki staw. Spod schroniska roztacza się widok na bliski szczyt Pradziada z potężną wieżą telewizyjną oraz na położony po drugiej stronie doliny Dzikiej Desnej masyw Dlouhe Strane. Najkrótsze dojście na Szwycarnę prowadzi z Przełęczy Widelskiej (bezpłatny parking) szlakiem żółtym, najbardziej łagodne – szlakiem czerwonym od schroniska Owczarna, dokąd można dojechać autem lub busem. Oprócz tego na Szwycarnę prowadzi wspomniany szlak czerwony z Cervenohorskego sedla, szlak zielony z Koutów nad Desną oraz szlak niebieski Bela – Vidly.

Approach to Szwycarna

Mgła na Szwycarnej

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z KĄTÓW NA PRADZIAD

Z CZERWONOHORSKIEGO SIODŁA NA PRADZIAD

WOKÓŁ PRADZIADA

KAMERA – ZOB. POZYCJE PRADED SVYCARNA 1/2 (uwaga, żeby zobaczyć całe zdjęcie na niektórych kamerach w Mozilla FF należy kliknąć w otwartym oknie przeglądarki z obrazem live zakładkę „pokaż obrazek”)

LOKALIZACJA

GALERIA DODATKOWA

Hala na Svycarnej Na Szwycarnej

Widok w stronę pasma Keprnika / Widok w stronę doliny Desnej

Na Szwycarnej Na Szwycarnej

Na hali „szwajcarskiej”

Reklamy