Szvycarna

Czyli czeska Szwajcarka. Najstarsze schronisko w Wysokim Jesioniku położone (ok. 1310 m n.p.m.) przy szlaku czerwonym z Czervenohorskego sedla na Pradziad, tuż pod wierzchołkiem Malego Deda. Już pod koniec XVIII stulecia znajdował się tu drewniany szałas pasterski, rozbudowany w roku 1829 przez właścicieli miejscowych dóbr – rodzinę Liechtenstein z Wielkich Łosin. Jego opiekunem był Szwajcar Johan Aegerter, stąd nazwa dzisiejszego obiektu. W szałasie często zatrzymywali się wędrowcy w drodze na Pradziad, oddalony o niecałe 3 kilometry.

Pod Szwycarną

Szwycarna, w tle Pradziad

W 1887 roku z inicjatywy właścicieli tych ziem postawiono obecne schronisko, przy którym znajdują się obecnie dzwonnica, źródełko i niewielki staw. Spod schroniska roztacza się widok na bliski szczyt Pradziada z potężną wieżą telewizyjną oraz na położony po drugiej stronie doliny Dzikiej Desnej masyw Dlouhe Strane. Najkrótsze dojście na Szwycarnę prowadzi z Przełęczy Widelskiej (bezpłatny parking) szlakiem żółtym, najbardziej łagodne – szlakiem czerwonym od schroniska Owczarna, dokąd można dojechać autem lub busem. Oprócz tego na Szwycarnę prowadzi wspomniany szlak czerwony z Cervenohorskego sedla, szlak zielony z Koutów nad Desną oraz szlak niebieski Bela – Vidly.

Approach to Szwycarna

Mgła na Szwycarnej

LOKALIZACJA

 

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z KĄTÓW NA PRADZIADA

Z CZERWONOHORSKIEGO SIODŁA NA PRADZIADA

WOKÓŁ PRADZIADA

KAMERA – ZOB. POZYCJE PRADED SVYCARNA 1/2 (uwaga, żeby zobaczyć całe zdjęcie na niektórych kamerach w Mozilla FF należy kliknąć w otwartym oknie przeglądarki z obrazem live zakładkę „pokaż obrazek”)

 

GALERIA DODATKOWA

Hala na Svycarnej

Zejście do schroniska z Małego Dziada, w tle masywy Keprnika i Śnieżnika

Na Szwycarnej

Widok w stronę doliny Desznej

Na Szwycarnej Na Szwycarnej

Na hali „szwajcarskiej”, w chmurach masyw Pradziada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: