Przełęcz Spalona (788 m n.p.m.)

Siodło w Górach Bystrzyckich na północ od grzbietu Jagodnej. Sytuacja jest tu podobna jak z Przełęczą Puchaczówka – większość turystów za przełęcz uważa skrzyżowanie dróg z Gniewoszowa, Bystrzycy Kłodzkiej i Lasówki na grzbiecie na wysokości 811 m n.p.m. położone na południe od właściwej przełęczy. Przy krzyżówce znajduje się budynek schroniska „Jagodna” – dawna gospoda z 1895 roku, przy którym w latach 30-tych ubiegłego stulecia (to jest w okresie budowy tzw. Autostrady Sudeckiej – „Goeringówki” z Międzylesia do Dusznik-Zdroju) wzniesiono zamaskowane bunkry.

Przelecz Spalona

„Autostrada Sudecka” nad Przeł. Spaloną

Na przełęczy znajduje się wyciąg narciarski, a przy schronisku węzeł szlaków – czerwonego z Zieleńca do Długopola-Zdroju, niebieskiego z Różanki przez Jagodną do Dusznik-Zdroju oraz zielonego z Bystrzycy Kłodzkiej. Poniżej siodła rozłożyły się zabudowania wsi Spalona. Z opadającej w stronę wsi szosy ładne widoki na Masyw Śnieżnika i Góry Złote. Dojeżdżając tu którąkolwiek z trzech zbiegających się przy schronisku dróg najlepiej wybrać… rower. Dla samochodziarzy chcących dostać się w dolinę Dzikiej Orlicy zdecydowanie lepsza dla zawieszenia jest położona na południe od Jagodnej Przełęcz nad Porębą.

Village Spalona in Bystrzyckie Mts.

Okolice właściwej Przełęczy Spalonej

 

MAPA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: