Stożkowaty, zalesiony szczyt o stromych północnych, zachodnich i południowych stokach, wieńczący boczne ramię Masywu Śnieżnika. Pod samą kulminacją, na którą prowadzą stacje drogi krzyżowej znajdują się niewielkie gnejsowe skałki. Odsłonięte spłaszczenie południowego zbocza ok. 100 metrów poniżej wierzchołka zwane jest Marią Śnieżną od znajdującego się tu w skromnym, późnobarokowym kościółku z końca XVIII stulecia Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Kryje figurę Matki Boskiej Śnieżnej ukoronowaną przez papieża Jana Pawła II w 1983 roku.

Wayside shrine near Domaszkow

Igliczna z pól nad Goworowem

Figurka stanowiąca kopię cudami słynącej rzeźby maryjnej w Styrii została przywieziona z Austrii przez wójta Wilkanowa w połowie XVIII wieku i ustawiona na spłaszczeniu poniżej obecnego sanktuarium (przy szlaku zielonym z Międzygórza). Kilkanaście lat potem, podczas wichury drzewo, przy którym stała figura zostało powalone, samej rzeźbie nic się jednak nie stało. Postanowiono wtedy o wystawieniu w miejscu dzisiejszego sanktuarium drewnianej kaplicy. Wobec coraz bardziej licznej rzeszy pielgrzymów, przyciąganych przez cudowne wyzdrowienie kaplicę wkrótce zastąpiono obecnym, murowanym kościółkiem zbudowanym w latach 1781-1782.

Resting place near the sanctuary

Tarasy na Marii Śnieżnej

Do kościółka w roku 1784 dostawiono wieżę z cebulastym hełmem, zaś w roku 1821 zamknięte soboty. Wystrój wnętrza – ołtarz, witraże i polichromie  pochodzą z końca XIX wieku, choć zachowały się też rokokowe wyposażenie z okresu budowy kościoła. W sobotach umieszczono wota. Przy kościele znajduje się dom pielgrzyma, zaś na tarasie z pięknym widokiem na Rów Górnej Nysy i Góry Bystrzyckie miejsce do nabożeństw.

Maria Sniezna

Droga na Igliczną

Znakiem czasu jest zarejestrowanie przez Rzymsko-Katolicki Kościół Rektoralny, Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości ” Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej w Urzędzie Patentowym RP w roku 2000 słownego znaku towarowego „Maria Śnieżna” w kategoriach m.in.” nauczanie, organizowanie imprez o charakterze religijnym; usługi hotelarskie i gastronomiczne” (źródło). Co na to włodarze innych występujących w Sudetach kościołów pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej (np. w Sierpnicy i Grzmiącej)? – trudno powiedzieć. Poniżej kościoła stoi drewniano-murowany budynek schroniska z 1880 roku, który kilka lat temu zmienił nazwę „Maria Śnieżna” (choć sama nazwa była używana od lat 50-tych XX w., długo przed rejestracją opisanego wyżej znaku towarowego) na schronisko „Na Iglicznej”.

Tower of the church at "Maria Sniezna"

Przy kościele na Iglicznej

Z tarasu schroniska rozciąga się malownicza panorama Masywu Śnieżnika z Czarną Górą i Śnieżnikiem. Przy schronisku i sanktuarium krzyżują się szlaki turystyczne – czerwony (Główny Sudecki) z Międzygórza do Długopola-Zdroju, zielony – z Międzygórza na Czarną Górę oraz żółty – z Międzygórza do Bystrzycy Kłodzkiej. Obecnie do oddalonego o ok. 400 metrów od sanktuarium i schroniska rozdroża z krzyżem można dojechać samochodem z Marianówki (ruch wahadłowy – źródło).

Tourist hut Maria Sniezna

Schronisko „Na Iglicznej” – w tle Czarna Góra

WIĘCEJ O SANKTUARIUM MARIA ŚNIEŻNA

MAPA

Reklamy