Pierwszy z „jednotysięczników” Masywu Śnieżnika, licząc od strony położonej ponad 600 metrów niżej Przełęczy Międzyleskiej. Szczyt prezentuje się wyniośle z międzyleskich równin, z położonego u jego stóp Jodłowa (najbardziej dogodne dojście) – znacznie bardziej niepozornie. Z południowo-zachodnich zboczy góry wypływa Nysa Kłodzka, natomiast wyżej stykają się zlewiska trzech mórz: Czarnego – do którego, za pośrednictwem modrego Dunaju, dążą wody rzeki Morawy, Północnego, do którego przez Orlicę i Łabę spływa Cicha Orlica oraz Bałtyckiego, gdzie dopłynie kropla rzucona do Nysy Kłodzkiej – lewobrzeżnego dopływu Odry.

Trójmorski Wierch z Potoczka

Trójmorski Wierch z Potoczka

Sam szczyt jest niezwykle ciekawy. Oprócz 25-metrowej drewnianej wieży widokowej, postawionej tu pod koniec 2009 roku, dającej rozległe widoki na Masyw Śnieżnika i otoczenie Kotliny Kłodzkiej, na zachodnie i wschodnie zbocza opada zbudowane z gnejsowych głazów gołoborze zwane Kłapiącymi Głazami (od odgłosów wydawanych podczas podmuchów wiatru) czy nawet, przez Czechów, Kamiennym Morzem. Po stronie czeskiej gołoborza porastają rozległe jagodziny.

Snieznik from Trojmorski Wierch

Śnieżnik z Trójmorskiego Wierchu

Na Trójmorski Wierch warto się wybrać zwłaszcza jesienią, w porze inwersji termicznej, kiedy jest tu mniej turystów, zaś doliny spowija tuman mgieł, z którego wystają poszczególne grzbiety. Przez wierzchołek przebiega zielony szlak graniczny z Przełęczy Międzyleskiej na Śnieżnik, do którego na zajmującej południowy stok Przełęczy Jodłowskiej docierają łącznikowe szlaki z Jodłowa – żółty i czerwony oraz szlak z parkingu nad Dolną Morawą – po stronie czeskiej.

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

WOKÓŁ JODŁOWA

GALERIA DODATKOWA

Scenic tower  Na Trójmorskim Wierchu

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Na Trójmorskim Wierchu Na Trójmorskim Wierchu

Gołoborze na Trójmorskim Wierchu Na Trójmorskim Wierchu

„Kamienne morze”

Southern slopes of Snieznik Na Trójmorskim Wierchu

Panorama ze szczytu w stronę Śnieżnika

Reklamy