Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)

Pierwszy z „jednotysięczników” Masywu Śnieżnika, licząc od strony położonej ponad 600 metrów niżej Przełęczy Międzyleskiej. Szczyt prezentuje się wyniośle z międzyleskich równin, z położonego u jego stóp Jodłowa (najbardziej dogodne dojście) – znacznie bardziej niepozornie. Z południowo-zachodnich zboczy góry wypływa Nysa Kłodzka, natomiast wyżej stykają się zlewiska trzech mórz: Czarnego – do którego, za pośrednictwem modrego Dunaju, dążą wody rzeki Morawy, Północnego, do którego przez Orlicę i Łabę spływa Cicha Orlica oraz Bałtyckiego, gdzie dopłynie kropla rzucona do Nysy Kłodzkiej – lewobrzeżnego dopływu Odry.

Trójmorski Wierch z Potoczka

Trójmorski Wierch z Potoczka

Sam szczyt jest niezwykle ciekawy. Oprócz 25-metrowej drewnianej wieży widokowej, postawionej tu pod koniec 2009 roku, dającej rozległe widoki na Masyw Śnieżnika i otoczenie Kotliny Kłodzkiej, na zachodnie i wschodnie zbocza opada zbudowane z gnejsowych głazów gołoborze zwane Kłapiącymi Głazami (od odgłosów wydawanych podczas podmuchów wiatru) czy nawet, przez Czechów, Kamiennym Morzem. Po stronie czeskiej gołoborza porastają rozległe jagodziny.

Snieznik from Trojmorski Wierch

Śnieżnik z Trójmorskiego Wierchu

Na Trójmorski Wierch warto się wybrać zwłaszcza jesienią, w porze inwersji termicznej, kiedy jest tu mniej turystów, zaś doliny spowija tuman mgieł, z którego wystają poszczególne grzbiety. Przez wierzchołek przebiega zielony szlak graniczny z Przełęczy Międzyleskiej na Śnieżnik, do którego na zajmującej południowy stok Przełęczy Jodłowskiej docierają łącznikowe szlaki z Jodłowa – żółty i czerwony oraz szlak z parkingu nad Dolną Morawą – po stronie czeskiej.

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

WOKÓŁ JODŁOWA

GALERIA DODATKOWA

Scenic tower  Na Trójmorskim Wierchu

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Na Trójmorskim Wierchu Na Trójmorskim Wierchu

Gołoborze na Trójmorskim Wierchu Na Trójmorskim Wierchu

„Kamienne morze”

Southern slopes of Snieznik Na Trójmorskim Wierchu

Panorama ze szczytu w stronę Śnieżnika

2 myśli na temat “Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)

Dodaj własny

  1. Nie polecam nikomu kto udaje się na górę Igliczną korzystania z komercji Sanktuarium Maria Śnieżna. Ksiądz który tam kieruje doprowadził, iż to ww Sanktuarium stało się jego prywatnym biznesem. W dodatku na teren Sanktuaruium nie wolno wprowadzac psów, fotografować, przynosić ze sobą jedzenia (za wyjątkiem zakupionego w barze u księdza), bardzo jestem zawiedziony tym co zobaczyłem i przeżyłem a przecież Sanktuarium ma być na wiernych, pielgrzymów, ludzi którzy idą pomodlić sie i pokłonić Matce Bożej. Kaplica dodam zamykana i otwierana jest jak w muzeum od do!!!! za modlitwę jeszcze nie trzeba tam płacić!!! ale to chyba kwestia czasu!!!

    1. Wrzesień 2015r
      Karol
      Minęły trzy lata byliśmy tam miesiąc temu i wręcz identyczne odczucia.Liczył się tylko pieniądz nawet w niedzielę na mszy św. nie usłyszeliśmy paru słów kazania tylko wymieniane były opłacone intencje dwa razy te same.Wejście do Sanktuarium w czasie mszy św zablokowane dużą tablicą i dodatkowo postacią pilnującej kobiety.W jadłodajni zakaz fotografowania a na ścianach dewocjonalia przeznaczone na sprzedaż i atmosfera kościelnego marketu.To było ohydne odczucie i długo tam moja noga nie postąpi jestem zbulwersowana tym co z tego miejsc kultu uczyniono.Na marginesie odblokowano drogę jezdną zastępując znak zakazu wjazdu dość licznymi godzinami zjazdu i wjazdu prawie pod samą świątynią Do przejścia pozostaje około 300 metrów.No i wyremontowana asfaltowa droga od Marianówki bynajmniej nie z myślą o stanicy harcerskiej.Czyli reasumując kościelny biznes na mikroskalę.A gdzie tu pokora?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: