Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)

Pierwszy z „jednotysięczników” Masywu Śnieżnika, licząc od strony położonej ponad 600 metrów niżej Przełęczy Międzyleskiej. Szczyt prezentuje się wyniośle z międzyleskich równin, z położonego u jego stóp Jodłowa (najbardziej dogodne dojście) – znacznie bardziej niepozornie. Z południowo-zachodnich zboczy góry wypływa Nysa Kłodzka, natomiast wyżej stykają się zlewiska trzech mórz: Czarnego – do którego, za pośrednictwem modrego Dunaju, dążą wody rzeki Morawy, Północnego, do którego przez Orlicę i Łabę spływa Cicha Orlica oraz Bałtyckiego, gdzie dopłynie kropla rzucona do Nysy Kłodzkiej – lewobrzeżnego dopływu Odry.

Trójmorski Wierch z Potoczka

Trójmorski Wierch z Potoczka

Sam szczyt jest niezwykle ciekawy. Oprócz 25-metrowej drewnianej wieży widokowej, postawionej tu pod koniec 2009 roku, dającej rozległe widoki na Masyw Śnieżnika i otoczenie Kotliny Kłodzkiej [uwaga – wg informacji z lipca 2020 r. wieża została zamknięta dla turystów do czasu remontu] na zachodnie i wschodnie zbocza opada zbudowane z gnejsowych głazów gołoborze zwane Kłapiącymi Głazami (od odgłosów wydawanych podczas podmuchów wiatru) czy nawet, przez Czechów, Kamiennym Morzem. Po stronie czeskiej gołoborza porastają rozległe jagodziny.

Snieznik from Trojmorski Wierch

Śnieżnik z Trójmorskiego Wierchu

Na Trójmorski Wierch warto się wybrać zwłaszcza jesienią, w porze inwersji termicznej, kiedy jest tu mniej turystów, zaś doliny spowija tuman mgieł, z którego wystają poszczególne grzbiety. Przez wierzchołek przebiega zielony szlak graniczny z Przełęczy Międzyleskiej na Śnieżnik, do którego na zajmującej południowy stok Przełęczy Jodłowskiej docierają łącznikowe szlaki z Jodłowa – żółty i czerwony oraz szlak z parkingu nad Dolną Morawą – po stronie czeskiej.

Na Trójmorskim Wierchu

Wierzchołek Trójmorskiego Wierchu

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

WOKÓŁ JODŁOWA

GALERIA DODATKOWA – PANORAMA ZE SZCZYTU

Na Trójmorskim Wierchu

Widok na Jodłów i rejon Międzylesie, na horyzoncie widoczne są Góry Bystrzyckie – od lewej: Graniczny Wierch, Czerniec i masyw Jagodnej, w dali Góry Orlickie

Gołoborze na Trójmorskim Wierchu

Widok na dolinę Morawy

Na Trójmorskim Wierchu

„Kamienne morze”, w dali Czarna Góra, Puchacz, Mały Śnieżnik i Śnieżnik

Southern slopes of Snieznik

Śnieżnik widziany w perspektywie źródliskowego leja Morawy

Na Trójmorskim Wierchu

Widok z wieży na grzbiet graniczny w stronę Śnieżnika

2 myśli na temat “Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)

Dodaj własny

  1. Nie polecam nikomu kto udaje się na górę Igliczną korzystania z komercji Sanktuarium Maria Śnieżna. Ksiądz który tam kieruje doprowadził, iż to ww Sanktuarium stało się jego prywatnym biznesem. W dodatku na teren Sanktuaruium nie wolno wprowadzac psów, fotografować, przynosić ze sobą jedzenia (za wyjątkiem zakupionego w barze u księdza), bardzo jestem zawiedziony tym co zobaczyłem i przeżyłem a przecież Sanktuarium ma być na wiernych, pielgrzymów, ludzi którzy idą pomodlić sie i pokłonić Matce Bożej. Kaplica dodam zamykana i otwierana jest jak w muzeum od do!!!! za modlitwę jeszcze nie trzeba tam płacić!!! ale to chyba kwestia czasu!!!

    1. Wrzesień 2015r
      Karol
      Minęły trzy lata byliśmy tam miesiąc temu i wręcz identyczne odczucia.Liczył się tylko pieniądz nawet w niedzielę na mszy św. nie usłyszeliśmy paru słów kazania tylko wymieniane były opłacone intencje dwa razy te same.Wejście do Sanktuarium w czasie mszy św zablokowane dużą tablicą i dodatkowo postacią pilnującej kobiety.W jadłodajni zakaz fotografowania a na ścianach dewocjonalia przeznaczone na sprzedaż i atmosfera kościelnego marketu.To było ohydne odczucie i długo tam moja noga nie postąpi jestem zbulwersowana tym co z tego miejsc kultu uczyniono.Na marginesie odblokowano drogę jezdną zastępując znak zakazu wjazdu dość licznymi godzinami zjazdu i wjazdu prawie pod samą świątynią Do przejścia pozostaje około 300 metrów.No i wyremontowana asfaltowa droga od Marianówki bynajmniej nie z myślą o stanicy harcerskiej.Czyli reasumując kościelny biznes na mikroskalę.A gdzie tu pokora?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: