Kowadło (989 m n.p.m.)

Kopulasty szczyt w granicznym grzbiecie Gór Złotych, stromo od północy wznoszący się nad Bielicami. Na szczycie i południowych stokach wyrastają niewielkie gnejsowe skałki. Górę porasta las świerkowy, tworzący jednak liczne prześwity, z których ładnie widać otoczenie źródliskowej doliny Białej Lądeckiej ze Smrekiem, Postawną, Rudawcem i Czernicą. Przez wierzchołek Kowadła przebiega okalający wschodnią część ziemi kłodzkiej szlak zielony, biegnący grzbietem bez zejścia do wsi aż na Przełęcz Różaniec nad Orłowcem.

Signpost in Bielice

Widok z Bielic na Kowadło

Kowadło w polskiej literaturze turystycznej, jeszcze do niedawna było uważane za najwyższy szczyt Gór Złotych, co było wynikiem oparcia się na poprzednim, przedwojennym niemieckim podziale na Góry Bialskie i Złote mimo braku wyraźnej granicy naturalnej między tymi pasmami (grzbiet na odcinku okalającym górną część doliny Białej Lądeckiej ponad Bielicami jest dość wyrównany, zaś Biała Lądecka ma źródła niemal na samym grzbiecie), podziale nie uznawanym przez Czechów.

Widok spod Kowadła na Smrek

Widok z Kowadła na Smrek

Obecnie za najwyższy szczyt polskiej części Gór Złotych uważa się północny wierzchołek Smreka (1109 m n.p.m.), co prowadzi do zaliczenia poszczególnych kulminacji jednego wzniesienia (Smreka) do dwóch różnych pasm, zaś siodło oddzielające te kulminacje (Przełęcz U Trzech Granic) jest niezwykle płytkie. Inni wymieniają graniczne spiętrzenie w masywie Smreka między Przełęczą U Trzech Granic a Postawną (tzw. Brusek) jako wspomnianą najwyższą kulminację, jeszcze inni samą Postawną, którą jeszcze niewiele czasu temu, uznawano zgodnie za najwyższy szczyt… Gór Bialskich (niedawno pomiary czeskie wykazały że Travna hora jest o kilka metrów wyższa niż Smrek co może na nowo otworzyć pasjonującą lecz całkowicie akademicką debatę). Całość utrudniają niewielkie różnice wysokości bezwzględnych między oboma powyższymi kulminacjami (różne wydawnictwa podają zresztą różne wysokości). Powyższy spór pozostawiamy zatem do rozstrzygnięcia geografom. Przeciętnemu turyście może on jedynie przypominać, że pojęcie pasma, najwyższego szczytu czy tzw. Korony Gór Polski jest czasem bardzo względne i umowne, nie warto zatem przywiązywać do niego zbyt wielkiej wagi.

Skałki na szczycie Kowadła

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

z BIELIC

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: