Jodłów

Jodłów jest niejako zawieszony nad Kotliną Kłodzką – najwyższe zabudowania wspinają się wysoko na grzbiet Kamiennego Garbu – ponad 800 m n.p.m. I choć w miarę normalna jezdnia kończy się przy barokowym kościele św. Jana Chrzciciela z obowiązkową cebulą hełmu, jednym z wielu podobnych w sudeckim krajobrazie, to wąską popękaną drogą można wjechać na sam szczyt Jodłowa, tuż przed bramą boru ciągnącego się nieprzerwanie aż pod sam Kłodzki Śnieżnik. Wieś jest naprawdę malownicza. Ciągnie się długą ulicówką w górę doliny Jodłówki, a różnica poziomów między najniższymi i najwyższymi jej zabudowaniami sięga 200 metrów. Po obu stronach, na zboczach Kamiennego Garbu i Jasienia rozłożyły się łąki, z których rozciągają się rozległe widoki na Rów Górnej Nysy, Góry Bystrzyckie i Orlickie.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Jodłowie

Nie wiadomo dokładnie kiedy osada w zagubionej bocznej dolince Masywu Śnieżnika powstała. Być może pod koniec XIII wieku kiedy to król Czech i późniejszy król Polski Wacław II Przemyślida nadał posiadłości w rejonie Międzylesia zakonowi cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, a karczunki w ostępach górskiej sudeckiej puszczy zaczęły przesuwać się coraz wyżej i wyżej. Potem osadnictwo na jakiś czas zatrzymała husycka pożoga. Dopiero pod koniec XVI wieku teren Jodłowa ponownie jest zamieszkały, spokój nie trwa długo podczas wojny 30-letniej docierają tu wszędobylscy grabieżcy Szwedzi.

Road from Jodlow towards Czech border

Droga na Przeł. Jodłowską

Wieś jednak rozwija się dalej, w połowie XVIII stulecia powstają tu szkoła i opisany już kościół parafialny. Większość mieszkańców trudni się, podobnie jak w innych podgórskich miejscowościach chałupniczym tkactwem. I podobnie jak gdzie indziej w połowie XIX wieku tkactwo upada, pojawiają się za to turyści peregrynujący do pobliskich źródeł Nysy Kłodzkiej i na Śnieżnik. Mimo powyższego już po I wojnie światowej wieś zaczyna pustoszeć, a proces nasila się po II wojnie światowej, mimo że Jodłów ma wszelkie ku temu warunki by żyć z turystyki. Biegnie tędy szlak niebieski z Międzylesia na Halę pod Śnieżnikiem, zaś łącznikowe szlaki żółty i czerwony łączą wieś z granicznym szlakiem zielonym na Śnieżnik przez Trójmorski Wierch.

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

WOKÓŁ JODŁOWA

GALERIA DODATKOWA

Przy kościele św. Jana Chrzciciela

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: