Skalny labirynt zajmujący spiętrzenie na północno-zachodnim krańcu grzbietu Skalniaka (915 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Przez plątaninę szczelin wyrzeźbionych w jednolitej niegdyś piaskowcowej płycie prowadzi ścieżka turystyczna (wstęp płatny, obecnie jednokierunkowa – od parkingu). Przy wschodnim wylocie labiryntu wschodnim (to jest przeciwnym do parkingu) warto zwrócić uwagę na znajdującego się po prawej stronie za brzózkami okazałego grzyba.

Giant mushroom U wyjścia z Błędnych Skał

Grzyb przy wyjściu z labiryntu / Wyjście z labiryntu

Wylot Błędnych Skał Przy końcu labiryntu

Przy wschodnim krańcu labiryntu

Na zachodnim krańcu labiryntu, w najwyższym jego punkcie znajduje się platforma widokowa Skalne Czasze z rozległą panoramą czeskiej części Gór Stołowych, sięgającą widniejących na horyzoncie Karkonoszy.

Panorama z trawersu Błędnych Skał Przy Skalnym Siodle

Na Skalnych Czaszach

Na skraju labiryntu Stołowy Głaz

Zachodnie wejście do labiryntu

W środku trasy oprócz wąskich, nie nadających się dla turystów przy tuszy przejść, znajdziemy piaskowcową podmokłą salę, Kasę, Okręt czy Dwunożny Grzyb. Najbardziej znana jest chyba jednak Kurza Stopka – dość kształtny filar skalny, godny swej nazwy.

W Błędnych Skałach Dwunożny Grzyb

Grzyb / Dwunożny Grzyb

Okręt Kurza Stopka

Okręt / Kurza Stopka

Najbardziej charakterystyczne dla Błędnych Skał są jednak labirynty i wąskie przejścia. Nazwa Błędnych Skał wiąże się z legendami o zaginionych wędrowcach jakimi „romantyczni” przewodnicy straszyli dawniej prowadzone tu wycieczki. Dobrze „opłotkowana” trasa turystyczna zapobiega dziś jakimkolwiek z niej zboczeniom. Z uwagi na dużą popularność, Błędne Skały zwiedzać najlepiej wiosną lub jesienią, aby nie natknąć się na ludzkie ciżby przeciskające się przez klaustrofobiczne pasaże.

Totally surrounded W Błędnych Skałach

Skalne przesmyki w Błędnych Skałach

W Błędnych Skałach W Błędnych Skałach

Podmokła część labiryntu

Na widoki, oprócz Skalnych Czasz można liczyć także z pojedynczych skał przy ścieżce okrążającej labirynt od północy, zawieszonych wysoko na stromym zboczu płaskowyżu. Od strony Karłowa prowadzą na Błędne Skały dwa szlaki – zielony (przez Pasterkę) i czerwony (przez Skalniak), które biegną dalej do Kudowy-Zdroju. Od tzw. Polanki YMCA przy Drodze Stu Zakrętów prowadzi tu także ścieżka przyrodnicza. Z ciekawostek – w Błędnych Skałach kręcono sceny do drugiej części cyklu filmowego Opowieści z Narnii pt. Książę Kaspian.

Panorama z trawersu Błędnych Skał Panorama z trawersu Błędnych Skał

Panorama z trawersu Błędnych Skał

MAPA

Najdete nás na mapy.cz

GALERIA DODATKOWA

Głaz Trzech Krzyży W Błędnych Skałach

Graniczny głaz / W labiryncie

W Błędnych Skałach W Błędnych Skałach

Na trasie przez Błędne Skały

Skalne Siodło W Błędnych Skałach

Skalne Siodło / Przez labirynt

Reklamy