Skowronia Góra (840 m n.p.m.)

Niezbyt wybitne wzniesienie w wyrównanym grzbiecie Krowiarek – północnej części Masywu Śnieżnika nad wsią Marcinków. Rozległy, pokryty łanami traw grzbiet, wiosną siedlisko kwilących skowronków, stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach z 360-stopniową panoramą. Śnieżnik, niedbale wysuwający się zza grzbietu Żmijowca, napiętnowana stalowymi szwami wyciągów i igłą przekaźnika telewizyjnego Czarna Góra, Kotlina Kłodzka zamknięta niemal jednolitym wałem Gór Bystrzyckich i Orlickich. Dalej skalne ławy Szczelińców, prastare Sowie Góry, wyłaniająca się zza bardzkiego przełomu Ślęża. Zielona granica Gór Złotych w całej okazałości, biała łatka kaplicy we Wrzosówce pod Borówkową, w dole sznur wsi wzdłuż Białej Lądeckiej. Wreszcie Góry Bialskie i wyglądający zza nich Wysoki Jesionik.

Skowronia Góra

Marcinków wydaje się odcięty od świata, a łatwiej doń dojechać gruntową drogą grzbietem Krowiarek od Puchaczówki niż dziurawą jezdnią od Idzikowa przez Kamienną. Leżący niemal na samym czubku pasma Krowiarek Marcinków o dziwo istniał już w 1 połowie XIV stulecia jako wieś górnicza, związana z wydobyciem srebra i ołowiu. Galenę wydobywano tu jeszcze w XV i XVI wieku, a pod koniec tego ostatniego stulecia wzniesiono w Marcinkowie nawet kościół. Wojna trzydziestoletnia dotarła i tu, wysoko pod samo kłodzkie niebo, wyludniając osadę. Podniosła się ona jednak i już na początku XVIII wieku odbudowano kościół, podjęto również na nowo prace górnicze, przerwane jednak ostatecznie po kilkunastu latach. Kościół św. Marcina jest dziś zarośniętą ruiną, na wiosnę zielone liście zaglądają do prezbiterium, czuwając nad grobami na przyległym cmentarzu.

Marcinków, w tle Skowronia Góra

Przez siodło nad Marcinkowem oraz Skowronią Górę przebiega żółty szlak z Przełęczy Puchaczówka do Żelazna. Dojście z przełęczy jest dogodne – ok. 3,5 km po malowniczym grzbiecie.

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z PRZEŁ. PUCHACZÓWKA

GALERIA – PANORAMY ZE SKOWRONIEJ GÓRY

Wysoki Jesionik: Keprnik i Vozka /  Pn. wsch. ramię Krowiarek po Śnieżnik

Panorama ze Skowroniej Góry - Śnieżnik Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra

Góry Bardzkie i Złote / Góry Orlickie

Jawornik Wielki / Borówkowa w Górach Złotych

Góry Złote i Bialskie: Czartowiec, Łysiec i Czernica oraz Wapnisko w Krowiarkach / Czernica

2 myśli na temat “Skowronia Góra (840 m n.p.m.)

Dodaj własny

  1. Ze Skowroniej Góry widać również Pradziada. Na zachodnim zboczu Suchonia znajduje się stary,mały domek myśliwski z przybudówką, warto tam zaglądnąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: