Zamek Karpień

Ruiny zamku na szczycie Karpiaka (ok. 760 m n.p.m.) w północnej części Gór Złotych. Zamek strzegł dawniej traktu z Pragi do Krakowa przez Przełęcz Karpowską, zwanego Solną Drogą. Powstał przypuszczalnie na początku XII wieku i pozostawał we władaniu rodu Gluboszów. W XIV i XV stuleciu Karpień pełnił funkcję centrum administracyjnego klucza lądeckiego i obok Szczerby i Homola, stanowił ważną warownię ziemi kłodzkiej. W roku 1428 r., po przegranej przez księcia ziębickiego Jana bitwie pod Wielisławiem, Lądek oraz Karpień zostały zniszczone podczas rejzy husyckiej. Husyci powrócili w roku 1431 r. ponownie pustosząc okolice Karpienia. Po wojnach husyckich zamek przeszedł w ręce Hynko Kruszyny, pana hrabstwa kłodzkiego, jak na czeskiego szlachcica, dość ekscentrycznego. Dopuścił się on szeregu gwałtów na sąsiadach – nie dość, że łupił kupców na traktach, to porwał m.in. na nyskim gościńcu księcia Opawy, Wilhelma i trzymał go w lochach karpieńskich właśnie, w oczekiwaniu na okup.

Zamek Karpień (Karpenstein) na ilustracji z 1887 roku, w tle Śnieżnik

Miarka się jednak przebrała, gdy w maju Roku Pańskiego 1442 Hinko napadł na cysterski klasztor w Henrykowie. Biskup wrocławski Konrad zorganizował wówczas wyprawę miast śląskich, na czele której stanął pragnący pomsty, były jeniec Kruszyny – Wilhelm. 15 czerwca Roku Pańskiego 1443 oddziały śląskie zdobyły zbójeckie gniazdo, które opustoszało. Natomiast Hynko zbytnio się nie przejął. Przeniósł swoją siedzibę do Homola koło Dusznik i żył jeszcze przez okres 11 lat zarządzał ziemią kłodzką. Karpień tymczasem niszczał, od czasu do czasu nocowali tu rabusie, zaś pod koniec XV wieku książęta ziębiccy Podiebradowicze – właściciele Lądka wykorzystywali miejscowy kamień jako materiał budowlany do budowy lądeckich urządzeń zdrojowych. Dopiero pod koniec XIX wieku resztkami zamku zainteresowali się miejscowi urzędnicy, przeprowadzając prace konserwatorskie.

Ruins of Karpień

Ruiny Karpienia

Obecnie mimo, iż dziedziniec Karpienia zdobi tabliczka informująca, że mury grożą zawaleniem, teren nieco uporządkowano, a sam szczyt jest pozbawiony drzew, co daje ograniczone widoki na Masyw Śnieżnika z korony obwarowań. Rosną tu bujne trawy i paprocie, a samo miejsce warto odwiedzić przy okazji wędrówki po lądeckich skałach na Królówce i Trojaku. Wariantów dojścia na Karpień z Lądka-Zdroju jest kilka – zbocza Karpiaka i Trojaka przecina gęsta sieć duktów i znakowanych ścieżek spacerowych, niestety coraz bardziej zarastających.

Ferns on Karpiak

Paprocie na Karpieniu

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z LĄDKA ZDROJU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: