Najwyższa kulminacja północnej części Gór Złotych w postaci spłaszczonej, zbudowanej z gnejsów i porośniętej przeważnie świerkowym lasem kopuły. Na południowym zboczu tryska źródło zwane Białą Studnią, znajdują się tu również pozostałości dawnej wsi Wrzosówka. Na szczycie Borówkowej, przez który przebiega granica polsko-czeska stoi od roku 2006 wieża widokowa o konstrukcji stalowo-drewnianej, wysokości ponad 25 metrów, przy niej znajduje się czeski bufet.

Scenic tower on Borówkowa

Borówkowa – wieża widokowa na szczycie

Na wieżę widokową wstęp jest bezpłatny, z tarasu na wysokości 24 metrów rozciąga się dookolna panorama obejmująca, patrząc od północy: dolinę Nysy Kłodzkiej od Kamieńca Ząbkowickiego po Nysę z ciągiem zaporowych jezior, wraz ze Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi w tle, Góry Opawskie, czeski Śląsk, Wysoki Jesionik, Góry Złote, Bialskie i Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Orlickie, Stołowe, Karkonosze, Góry Kamienne i Sowie oraz Masyw Ślęży. Najbardziej dogodne dojście na Borówkową prowadzi szlakiem zielonym z Przełęczy Lądeckiej, który biegnie dalej przez Przełęcz Jawornicką do Złotego Stoku, alternatywne wiedzie od Lutyni przez Leśny Wąwóz i wymarłą wieś Wrzosówkę.

Gniazdo Borówkowej – widok znad Białej Wody

PROPOZYCJE WYCIECZEK

TRASA

TRASA1

Najdete nás na mapy.cz

GALERIA DODATKOWA – PANORAMA Z BORÓWKOWEJ

Borówkowa - view NWKarkonosze z Borówkowej

Jawornik Wlk., w tle Sudety Środkowe i Zachodnie / Jawornik Wlk., na horyzoncie Karkonosze ze Śnieżką

Ślęża z Borówkowej The Nysa valley - view from Borówkowa

Kotlina Dzierżoniowska i Ślęża z Radunią (zlewająca się z kulminacją Olbrzymków) / Dolina Nysy Kłodzkiej wraz z Jeziorami Otmuchowskim i Nyskim

Góry Złote oraz Hruby Jesenik / Zza pasma Keprnika wychyla się Pradziad
Sun over Borówkowa Śnieżnik - view from Borówkowa
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika / Zbliżenie na Śnieżnik i Mały Śnieżnik

Góry Orlickie - view from Borówkowa Borówkowa - view W

Góry Orlickie i Bystrzyckie / Góry Stołowe za ramieniem Jawornika Wlk. i Ptasznikiem

Reklamy