Karlova Studanka

Wieś i uzdrowisko, położone w malowniczej dolinie Białej Opawy u stóp Pradziada, powstałe w miejscu dawnej osady górnictwa żelaza Hubertov. Miejscowe źródła lecznicze poznano dopiero w początkach XVIII wieku, a samo uzdrowisko założył tu Maksymilian II Habsburg w latach 80-tych tego samego stulecia. Szybko powstawały kolejne domy zdrojowe, odkrywano również dalsze źródła. Obecną nazwę, nadaną w roku 1803 wieś zawdzięcza arcyksięciu Karolowi Habsburgowi , wnukowi cesarzowej Marii Teresy i bratu cesarza Franciszka I. Nota bene, wielkiemu mistrzowi Krzyżaków, późniejszemu właścicielowi ziemi cieszyńskiej i Żywiecczyzny.

Karlova Studanka

Główna ulica w Karlovej Studance

Żelazista woda lecznicza jest ogólnie dostępna w drewnianym niewielkim pawilonie (źródło Vilemuv odkryte w roku 1862), do którego przylega ładny park z XIX-wieczną zabudową zdrojową oraz kościołem z roku 1829. W górnej części osady, nad skrzyżowaniem szos z Beli i Vrbna pod Pradziadem znajduje się drewniana kaplica św. Huberta z roku 1757. Z Karlovej Studzianki biegnie szereg szlaków turystycznych, z której najbardziej urokliwy jest żółty – doliną Białej Opawy do schroniska Ovcarna. Niedawno w Karlovej Studziance ustawiono dębową rzeźbę Pradziada – legendarnego władcy Jesioników.

St. Hubertus chapel - Karlova Studanka

Kaplica św. Huberta

 

Najdete nás na mapy.cz

WYCIECZKI Z KARLOVEJ STUDZIENKI:

U PRADZIADA

WOKÓŁ PRADZIADA

KAMERA – ZOB. POZYCJE KARLOVA STUDANKA LAZNE/HVEZDA (uwaga, żeby zobaczyć całe zdjęcie na niektórych kamerach w Mozilla FF należy kliknąć w otwartym oknie przeglądarki z obrazem live zakładkę „pokaż obrazek”)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: