Białe Skały

Rozległe zgrupowanie piaskowcowych skał o długości ok. 1 km położona na północnych zboczach Narożnika w Górach Stołowych. Barwa piaskowca jest tu niezwykle jasna, zbliżona niemal do wapiennej. Białe Skały powstały wskutek intensywnej erozji, która rozcięła płaskowyż Narożnika, pozostawiając, jak to bywa w naturze, elementy bardziej odporne na zniszczenie. W zachodniej części  Białe Skały tworzą dość zwarty mur skalny o wysokości do 30 metrów położony na stromym zboczu.

W Białych Skałach

Pod murem Białych Skał

W skałach znajdują się potężne szczeliny o wysokości do kilkunastu metrów, tworzące gdzieniegdzie szczelinowe jaskinie. W ostatnich latach Park Narodowy Gór Stołowych pobudował dojścia do niektórych skał i platformy pod nimi, a także drewniane schodki ułatwiające przemieszczanie się w najtrudniejszych miejscach

Biale Skaly (White Rocks)

Białe Skały

Wschodnia część Białych Skał oddzielona od zachodniej niewielką dolinką przybiera postać bardziej zwartego miasteczka skalnego z wąskimi przejściami i progami pomiędzy otoczonymi formami z piaskowca malowniczymi kotlinkami i kociołkami wietrzeniowymi. Z krzyżówki ścieżek przy skale wieńczącej od wschodu całe ugrupowanie roztacza się ładny widok na rozległy płaskowyż Gór Stołowych z Karłowem w centralnym jego miejscu. Przez Białe Skały przebiegają dwa szlaki turystyczne: żółty z Przełęczy Lisiej na Skalne Grzyby oraz zielony z Karłowa do Batorowa.

Rocky Gate (Skalna Furta)

Skalna Furta w Białych Skałach

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z PRZEŁ. LISIEJ NA BIAŁE SKAŁY I BATOROWSKIE URWISKA

PRZEZ TORFOWISKA GÓR STOŁOWYCH

GALERIA

Pn. zachodnia część Białych Skał (szlak żółty i ścieżki do geo-atrakcji)

W Białych Skałach W Białych Skałach

Część wschodnia Białych Skał (szlaki żółty i zielony)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: