Rozległa, lekko podmokła łąka położona na grzbietowym zrównaniu (płaninie) pomiędzy Śląskim (okolice Łabskiego Szczytu) a Czeskim (Krkonosz i Kotel) Grzbietem Karkonoszy na wysokości 1300-1400 m n.p.m. Z równi wypływają potoki Mumlava, Panczawa oraz strumień uznany za główny ciek Łaby kończącej swój bieg 1165 km dalej (niektóre źródła podają 1154 km) w Morzu Północnym pod Hamburgiem. Łąkę, będącą świadectwem dawnej gospodarki pasterskiej, porasta dość gęsto kosodrzewina – niedawno trzebiona w ramach planowej akcji czeskiego KRNAP. Rejon źródeł Łaby odwiedzano już dawno – biegł tędy stary szlak ze Śląska zwany do dziś Czeską Ścieżką. Być może tędy właśnie Bolesław Krzywousty przedzierał się z wojami do Czech w wyprawie, o której wspomina kronikarz Gall. W XVIII wieku miała tu powstać osada, lecz kilka letnich budynków jakie ostatecznie wzniesiono zniknęło po kilkudziesięciu latach. W 1 połowie XIX wieku powstał przy wodospadzie Łaby szałas do obsługi turystów. Z uwagi na rozwój turystyki i transportu pod koniec XIX wieku pojawiły się tak daleko idące pomysły jak doprowadzenie do źródeł Łaby linii kolejowej.

Labska louka (Elbe Meadow)

Łabska Łąka w zimie

Zbudowano również wtedy schronisko nad wodospadem Łaby. W l. 1932-36 na grzbiet Karkonosza doprowadzono szosę. W latach trzydziestych na płaskich wzniesieniach ograniczających Łabską Łąkę (a właściwie jej południową część  – Łąkę Panczawską) zbudowano  w obliczu niemieckiego zagrożenia szereg betonowych bunkrów, które jednak nie miały okazji przejść bojowej próby. Poniżej stanęły koszary, wykorzystywane później jako schronisko Jestrabi bouda. Po pożarze starego schroniska Labska bouda w roku 1965 w miejscowym krajobrazie przybył nowy, dość kontrowersyjny w wielkości i formie obiekt – otwarty w roku 1965 hotel górski, którego betonową bryłę łagodzi nieco wtulenie w stok ponad wodospadem Łaby. Obecnie planuje się jego przebudowę. Ok. 50 metrów poniżej schroniska, przy ślepej odnodze szlaku niebieskiego znajduje się platforma na progu wodospadu Łaby o wysokości 45 metrów. Nad wodospadem znajduje się sztuczny zbiornik z przegrodą, którą jeszcze niedawno można było swobodnie podnosić, zwiększając ilość wody na progu.

Panczawska Łąka

Panczawska Łąka

Same źródła Łaby znajdują się na północno-zachodnim skraju Łabskiej Łąki na wysokości ok. 1390 m n.p.m., ok. 300 metrów od granicy polsko-czeskiej. Poniżej, przy leżącej na szlaku żółtym kamiennej studzience, znajduje się awangardowa rzeźba oraz herby miast czeskich i niemieckich przez które przepływa potężna u ujścia rzeka (m.in. Hradca Kralove, Pardubic, Drezna, Magdeburga i Hamburga). We wczesnym średniowieczu źródła były miejscem pogańskiego kultu. Przetrwał on w miejscowej tradycji, m.in. w zwyczaju składania tu na ofiarę czarnych kogutów, znanym jeszcze w czasach nowożytnych. Nic zatem dziwnego, że wkrótce po utworzeniu w 2 połowie XVII wieku diecezji w Hradcu Kralove do źródeł pofatygował się w roku 1684 sam hradecki biskup Jan z Talmberka, odprawiając tu egzorcyzmy. I właśnie prawdopodobnie powyższej biskupiej wizycie zawdzięczamy uznanie, że Łaba wypływa właśnie stąd, spod Łabskiego Szczytu, a nie z Białej Łąki między Studniczną horą a Smogornią, na przeciwległym krańcu Siedmiu dolin. Z Łabskiej Łąki rozciągają się przepiękne widoki na niepozornie stąd wyglądające Łabski Szczyt i Wielki Szyszak oraz położone dosłownie za Siedmioma dolinami Śnieżkę, Studniczni horę i Luczni horę.

Źródła Łaby

Źródła Łaby

KAMERA – ZOB. POZYCJĘ LABSKA BOUDA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

TRASA1

TRASA2

TRASA3

Najdete nás na mapy.cz

Reklamy